O 1,7 bln dol. wzrośnie popyt na żywność w krajach rozwijających się

W krajach rozwijających się szybko wzrasta liczebność klasy średniej. Jej rosnący majątek i dochody przełożą się na rynek spożywczy - rosnący popyt jest szacowany na ok. 1,7 bln dol. w ciągu najbliższych 5 lat. Analitycy Espirito Santo Investment Banku, którzy przygotowali raport podkreślają, że możliwości zwiększenia powierzchni upraw są mocno ograniczone. To wyzwanie, ale i nowe możliwości dla producentów rolnych, żywności i sieci spożywczych.
O 1,7 bln dol. wzrośnie popyt na żywność w krajach rozwijających się

Zbiory ryżu na Timorze (CC BY-NC-ND United Nations Photo)

Istnieją oczywiście obszary niewykorzystanej ziemi rolnej, ale część z nich zostanie zagospodarowana dla potrzeb rozwijających się miast.

Zaledwie 25 proc. ziemi ornej w krajach rozwijających się jest nawadniana. Odsetek ten może nieznacznie wzrosnąć.

Produkcja biopaliw także wymaga ziemi ornej. Ustawodawstwo ograniczające emisje CO2 jest coraz ostrzejsze, co oznacza, że popyt na biopaliwa będzie rósł. W tej sytuacji jedyną odpowiedzią na wzrost popytu na żywność jest większe zużycie nawozów sztucznych.

>>czytaj też: Nowa norma – wysokie ceny żywności przez lata

90 proc. kosztów produkcji nawozów sztucznych stanowi koszt gazu ziemnego. Zmienność rynku gazu ziemnego przekłada się na zmienność cen żywności.

Oczekuje się zwiększenia produkcji mięsa. Będzie to możliwe dzięki rosnącej zamożności dużej części mieszkańców krajów rozwijających się. Aby zapewnić większą podaż mięsa, produkcja zbóż niezbędnych do hodowli zwierząt rzeźnych będzie musiała rosnąć szybciej niż liczba ludności w omawianych krajach.

Oczekuje się, że wzrośnie konsumpcja ryb hodowlanych.

Rosnąca zamożnośc społeczeństw przełoży się na większy popyt na żywność przetworzoną, której konsumpcja może być szybsza i wygodniejsza.

Z tego powodu w krajach rozwijających można spodziewać się szybszego przyjmowania zachodniego stylu życia obejmującego zakupu w supermarketach i sieci restauracji typu fast-food.

Zdaniem analityków duży potencjał do zagospodarowania stanowią niewykorzystane odpady powstałe przy produkcji żywności oraz śmieci.

>> Pełny raport Espirito Santo Investment Bank

KN

Zbiory ryżu na Timorze (CC BY-NC-ND United Nations Photo)

Tagi


Artykuły powiązane

Inflacja wyrasta z korzeni

Kategoria: Oko na gospodarkę
O 18 proc., wzrosną w tym roku globalne ceny produktów rolnych – przewiduje w swojej najnowszej prognozie Bank Światowy. Historycznie wysokie ceny nawozów niosą groźbę tego, że wzrost ten, a w ślad za nimi koszty wyżywienia, mogą być jeszcze wyższe i długotrwałe.
Inflacja wyrasta z korzeni

Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Kategoria: Sektor niefinansowy
Jeśli ograniczymy produkcję zbóż w Europie, chroniąc środowisko, to ktoś będzie musiał tę produkcję przejąć. Prawdopodobnie będą to kraje Ameryki Południowej, gdzie presja na ochronę środowiska naturalnego jest o wiele mniejsza – mówi dr Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.
Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa