Premier Indii chce przenieść złoto ze świątyń do gospodarki

Dziś warto przeczytać o argumentach za traktatem transatlantyckim, o nowym wskaźniku rozwoju finansowego MFW i o tym, kto w USA pobiera płace minimalne i o indyjskim złocie. A także o słabych wynikach KGHM i polskiej wojnie z Uberem.
Premier Indii chce przenieść złoto ze świątyń do gospodarki

wkaznikiW Grecji bez zmian. Kolejny dzień negocjacji Grecji z eurogrupą zakończył się bez porozumienia. Grecja spłaciła dzień przed terminem kolejną ratę kredytu z MFW (750 mln euro). Mamy za to odwrócenie poglądów, jeśli chodzi o referendum na temat reform. Teraz minister finansów Niemiec Schauble nie wyklucza, że Grecja będzie go potrzebować, premier Tsipras uważa zaś, że jest niepotrzebne, bo tylko opóźni porozumienie. >>więcej

uslugiWczoraj pisałem o wątpliwościach w sprawie transatlantyckiego porozumienia o wolnym handlu. Dziś fragmenty stanowiska popierającego traktat 14 think-tanków liberalnych z Europy Środkowej i Wschodniej (w Polsce członkami grupy są FOR, fundacja Liberte i Projekt Polska). Autorzy opowiadaj się za podpisaniem TTIP wraz z mechanizmem rozstrzygania sporów ISDS.

„Jasne reguły przyczyniają się do większej dozy demokracji, nie mniejszej. TTIP oraz mechanizm ISDS (mechanizm rozstrzygania sporów na linii inwestor-państwo) nie stanowią zagrożenia dla suwerenności poszczególnych państw czy demokratycznych rządów. ISDS nie będzie miał wpływu na zakres władzy poszczególnych państw w kwestii regulacji ich ekonomii. Obecne wyniki procesów arbitrażowych nie przejawiają żadnej stronniczości względem inwestorów. Dotychczasowe rezultaty pokazują następujące wyniki postępowań arbitrażowych: 50 procent zakończonych postępowań arbitrażowych przeciw państwom członkowskim UE zostało orzeczonych na korzyść zainteresowanych państw, zaś kolejne 26 procent zakończyło się ugodą”.

finanse-publiczneMFW stworzył Financial Development Index uwzgledniający rozmiar i płynność instytucji finansowych i rynków, dostęp ludzi do usług finansowych i efektywność, czyli zdolność dostarczania usług finansowych przez instytucje finansowe po niewysokich kosztach i przy stabilnych wpływach. System zbyt rozwinięty, albo zbyt szybko rozwijający się, może generować od pewnego momentu większe ryzyka niż korzyści – stwierdzają autorzy z MFW. Polski system finansowy i chilijski zostały najlepiej ocenione, jako przynoszące najbardziej pozytywny efekt dla wzrostu gospodarczego.

rynki-finansoweW Indiach 99 proc. gospodarstw domowych ma już rachunki bankowe, ale dwie trzecie z nich jest uśpiona – pisze VoxEU. Z bardzo ciekawego badania empirycznego przeprowadzonego w Indiach wynika, że jeżeli wynagrodzenie przesyłane jest na konto, a nie wypłacane w gotówce, rośnie stan konta i to w sposób trwały, co oznacza, że rosną oszczędności. Dzieje się tak mimo, że wpłata gotówki byłaby bardzo prosta i praktycznie nic nie kosztuje. Otrzymujący wygrodzenie w gotówce nawet nie trzymali jej pod materacem, ale po prostu natychmiast wydawali zwiększając konsumpcję takich dóbr jak ryż, rośliny czy paliwo. Ciekawe, jak byłoby w Polsce, gdyby ZUS przelewał wszystkie emerytury na konta. Z drugiej strony – wbrew świetnym wynikom indeksu rozwoju finansowego – posiadanie konta jest w Polsce relatywnie bardzo kosztowne.

Hinduski bankier K.V. Kamath został szefem banku grupy BRICS (New Development Bank) powołanego z kapitałem 100 mld dol. przez państwa członkowskie prawie rok temu. Siedzibą ma być Szanghaj.

wiadomosci - KopiaPremier Indii Narendra Modi chciałby uruchomić dla gospodarki środki zamrożone w gigantycznych zasobach złota, jakie znajduje się w świątyniach – nie w postaci złoceń czy ozdób, lecz jako przedmioty w skarbcach. W sumie w Indiach w rękach prywatnych znajduje się około 22 tysięcy ton złota wartości 1 biliona dolarów (tylko w jednej świątyni po otwarciu skarbców w wyniku decyzji sądu znaleziono złoto wartości 22 mld dolarów).

Modi będzie zachęcał świątynie do przekazywania w depozyt złota do banków, za co będą otrzymywać odsetki, złoto zaś będzie przetapiane i sprzedawane jubilerom. Indie importują 1000 ton złota rocznie; to druga pozycja importowa po ropie i jedna z głównych przyczyn deficytu w obrotach bieżących bilansu płatniczego. Dominują jednak opinie, że świątynie nie oddadzą złota w depozyt.

Michael Snyder pisze o pracujących za płacę minimalną w USA: to nie są nastolatki. Średni wiek 36 lat. 56 procent to kobiety. Nie są też dorabiającymi na pół etatu, lecz pełnoetatowymi zatrudnionymi (57 procent). Ciekawe porównanie wyobrażeń z rzeczywistością. I kolejny przykład na dane, które można poznać w USA, ale są nie do znalezienia w Polsce.

finanse-publiczneW piątek po zamknięciu sesji KGHM ogłosił słabsze do oczekiwań wyniki I kwartału. W poniedziałek prezes spółki Herbert Wirth przekonywał, że „KGHM jest nieustająco na ścieżce wzrostu, to jest firma, która dotrzymuje zobowiązań w stosunku do akcjonariuszy. Wyniki może nie są wyróżniające, ale świadczą o stabilności firmy, w którą warto inwestować”. Jak relacjonuje wnp.pl, prezes koncernu zwrócił uwagę na różnice w cenach miedzi w I kw. 2014 roku i w I kw. 2015 roku, kiedy to cena tego metalu spadła o ponad 1220 dolarów za tonę. Nie doczytaliśmy się natomiast, by wspomniał, że w tym samym czasie jeszcze bardziej zdewaluował się złoty do dolara , co w sumie powinno poprawić wyniki KGHM a nie pogorszyć. Inwestorzy średnio uwierzyli w tłumaczenia prezesa i notowania spadły o ponad 2 procent.

wkaznikiWojna z serwisem przewozowym Uber rozkręca się. Po Krakowie, urzędnicy i policjanci atakują w Warszawie. Serwis taksówkarski taryfa24 relacjonuje: „WIELKIE ŁOWY !!! Dziś o 10.00 połączone siły ITD [Inspekcji Transportu Drogowego] i WRD [Wydział Ruchu Drogowego] przeprowadziły zmasowany atak na nielegalnych! Zaangażowano duże siły – radiowozy, motocykle, kilkunastu funkcjonariuszy z obydwóch formacji (…) Ze względu na duże zainteresowanie mediów, był nawet rzecznik ITD Alvin Gajadhur. Jedna grupa funkcjonariuszy kontrolowała przy PKP Powiśle na górze , druga na dole. Pokłosie : wobec kilkunastu nielegalnych przewoźników wszczęto postępowanie, niedługo usłyszą zarzuty”.

Słowem wielkie zwycięstwo przeciwników innowacji, lobbyingu taksówkarzy oraz urzędników.

Tymczasem jak donosi zerohedge Uber zamierza zebrać 1,5 mld dolarów z emisji nowych akcji na warunkach, które podwyższyłyby jego wycenę z 40 do 50 mld dol. W Europie Uber ma jednak coraz większe problemy, a władze uginają się przez naciskiem taksówkarzy.

pieniadzeRekord aukcyjny padł w poniedziałek. Obraz Picasso „Kobiety Algieru (wersja 0)” poszedł w Nowym Jorku na aukcji Christie’s za 179,4 mln dolarów (w tym 12 procent dla domu aukcyjnego). Na tej samej aukcji uzyskano też rekordową cenę rzeźby – dzieło Giacomettiego „L’homme au doigt” poszło za 141,3 mln dolarów. Bańka na rynku dzieł sztuki puchnie. >>więcej

 

wkazniki
uslugi
finanse-publiczne
rynki-finansowe
wiadomosci - Kopia
finanse-publiczne
wkazniki
pieniadze

Otwarta licencja


Tagi