Trzeba w końcu posprzątać w europejskich bankach

Europejskie banki przechodzą prawdziwy stress-test w wyniku głosowania w Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ceny ich akcji spadły już o 20 proc. w tym roku, a od ogłoszenia wyniku referendum podwoiły ten spadek.
Trzeba w końcu posprzątać w europejskich bankach

Siedziba Deutsche Bank (CC BY Brais CE)

Jeśli to psucie nie zostanie zatrzymane wkrótce Europa będzie musiała znaleźć nowe rozwiązanie problemu „zbyt dużych by upaść”- przez umożliwienia bankom skurczenia się tak aby były zbyt małe do tego celu.

Deutsche Bank, który kiedyś miał aspiracje bycia kandydatem Europy na arenie światowej bankowości inwestycyjnej, jest obecnie wart zaledwie 17 mld euro. Kiedy największy bank w największej gospodarce Europy o rocznych przychodach około 37 miliardów euro, jest wart tyle co Snapchat – aplikacja do przesyłania wiadomości, która wygenerowała zaledwie 59 mln dolarów przychodu w ubiegłym roku – wiesz, że coś jest nie tak . Nic dziwnego, że miliarder George Soros grał przeciwko akcjom Deutsche Bank w tym miesiącu.

(…) Ameryka przesortowała swoje banki szybko po kryzysie kredytowym z 2008 roku. Bilanse zostały zrekapitalizowane, zagrożone aktywa odpisane i nowe ramy regulacyjne wprowadzone w życie. Europa nie zrobiła tego samego. Musi teraz wykorzystać drugą szansę jaką zesłał jej los – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że kryzys Brexit zamieni się w katastrofę finansową.

Więcej w Bloomberg View

(oprac. MP)

Siedziba Deutsche Bank (CC BY Brais CE)

Tagi


Artykuły powiązane

Perypetie lidera bankowości zza Odry

Kategoria: Analizy
Lider bankowości niemieckiej, jeszcze kilkanaście lat temu największy pożyczkodawca na świecie pod względem aktywów, notowany na giełdach we Frankfurcie i w Nowym Jorku. Dziś - na krawędzi rentowności?
Perypetie lidera bankowości zza Odry

Od tulipanów po Shiba Inu – krótko o bańkach spekulacyjnych

Kategoria: Analizy
Historia zna niejedną manię spekulacyjną - od bańki Mórz Południowych, przez gorączkę tulipanową czy gorączkę dotcomów, aż po bańkę akcji memowych czy kryptowalut. Przedmiot uwielbienia się zmienia, ludzka psychika nie.
Od tulipanów po Shiba Inu – krótko o bańkach spekulacyjnych

Sztuczna inteligencja w bankach powinna być szybciej wdrażana

Kategoria: Analizy
Pandemia spowodowała, że duża część klientów zaczęła korzystać z kanałów cyfrowych, co jeszcze bardziej uświadomiło bankom konieczność wdrożenia technologii sztucznej inteligencji. Od pomysłu do wdrożenia jednak daleka droga.
Sztuczna inteligencja w bankach powinna być szybciej wdrażana