Trzeba w końcu posprzątać w europejskich bankach

Europejskie banki przechodzą prawdziwy stress-test w wyniku głosowania w Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ceny ich akcji spadły już o 20 proc. w tym roku, a od ogłoszenia wyniku referendum podwoiły ten spadek.
Trzeba w końcu posprzątać w europejskich bankach

Siedziba Deutsche Bank (CC BY Brais CE)

Jeśli to psucie nie zostanie zatrzymane wkrótce Europa będzie musiała znaleźć nowe rozwiązanie problemu „zbyt dużych by upaść”- przez umożliwienia bankom skurczenia się tak aby były zbyt małe do tego celu.

Deutsche Bank, który kiedyś miał aspiracje bycia kandydatem Europy na arenie światowej bankowości inwestycyjnej, jest obecnie wart zaledwie 17 mld euro. Kiedy największy bank w największej gospodarce Europy o rocznych przychodach około 37 miliardów euro, jest wart tyle co Snapchat – aplikacja do przesyłania wiadomości, która wygenerowała zaledwie 59 mln dolarów przychodu w ubiegłym roku – wiesz, że coś jest nie tak . Nic dziwnego, że miliarder George Soros grał przeciwko akcjom Deutsche Bank w tym miesiącu.

(…) Ameryka przesortowała swoje banki szybko po kryzysie kredytowym z 2008 roku. Bilanse zostały zrekapitalizowane, zagrożone aktywa odpisane i nowe ramy regulacyjne wprowadzone w życie. Europa nie zrobiła tego samego. Musi teraz wykorzystać drugą szansę jaką zesłał jej los – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że kryzys Brexit zamieni się w katastrofę finansową.

Więcej w Bloomberg View

(oprac. MP)

Siedziba Deutsche Bank (CC BY Brais CE)

Tagi