Jak rozwiązać kryzys euro?

Skuteczne rozwiązanie kryzysu strefy euro musi obejmować trzy główne elementy: reformę i dokapitalizowanie systemu bankowego, wprowadzenie euroobligacji i mechanizm wyjścia.
Jak rozwiązać kryzys euro?

George Soros (CC BY-NC JamesReaFotos)

Po pierwsze, system bankowy. Traktat z Maastricht został zaprojektowany żeby przeciwdziałać deficytom sektora publicznego, ale – jak się okazało – ekscesy sektora bankowego były znacznie gorsze. Banki z krajów strefy euro udzieliły najwięcej kredytów w stosunku do posiadanego kapitału i były najmocniej dotknięte przez krach w 2008 roku. Nadal muszą być chronione przed bankructwem.

Po drugie, Europa potrzebuje euroobligacji. Wprowadzenie euro miało wzmocnić konwergencję. W rzeczywistości doprowadziło do powiększenia różnic w zadłużeniu i konkurencyjności. Rozwiązanie jest oczywiste: kraje z deficytami muszą zrefinansować znaczną część swojego zadłużenia na takich samych warunkach jak kraje nadwyżkowe. Ten cel najłatwiej osiągnąć przez emisję euroobligacji, które byłyby gwarantowane wspólnie przez wszystkie kraje strefy euro.

Cały artykuł na stronie Project Syndicate.

George Soros (CC BY-NC JamesReaFotos)

Tagi


Artykuły powiązane

Niech dopłynie wreszcie euro do Bugu

Kategoria: Analizy
Na mapie Europy widać podział na Zachód z euro w obiegu i środkowo-wschodnie peryferia z własnymi walutami. O ile nie zdarzy się w świecie coś nie do wyobrażenia, euro sięgnie jednak w końcu Bugu, choć niewykluczone, że wcześniej dopłynie do Dniepru.
Niech dopłynie wreszcie euro do Bugu

Wielka ucieczka Rosji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjski rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby ominąć zachodnie sankcje gospodarcze i przynajmniej część obserwatorów jest pod wrażeniem jego sukcesów w tym zakresie.
Wielka ucieczka Rosji