Chiny pomagają Rosji ominąć sankcje, zaopatrując w techn.

Chiny podjęły szereg działań gospodarczych, które osłabiają efekty zachodnich sankcji nałożonych na Rosję oraz zaopatrują to państwo w kluczowe technologie i sprzęt wojskowy – napisano w opublikowanym w czwartek raporcie Urzędu Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) dla Kongresu USA. Dokument nie mówi jednak o wysyłaniu przez Chiny broni dla Rosji.

Z raportu wynika, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ChRL stała się jeszcze ważniejszym partnerem gospodarczym dla Rosji, pomagając jej w obchodzeniu sankcji i łagodzeniu ich skutków, zwiększając eksport półprzewodników, import rosyjskiej ropy i gazu oraz wysyłając sprzęt podwójnego zastosowania dla rosyjskich firm zbrojeniowych.

„Pekin stosuje różne mechanizmy wsparcia gospodarczego dla Rosji, które łagodzą zarówno wpływ zachodnich sankcji, jak i kontroli eksportu. ChRL zwiększyła import rosyjskiego eksportu energii, w tym dostaw ropy i gazu przekierowanych z Europy. (…) ChRL staje się też coraz ważniejszym bastionem dla Rosji w jej wysiłkach wojennych, prawdopodobnie zaopatrując Moskwę w kluczowe technologie i sprzęt podwójnego zastosowania wykorzystywany na Ukrainie” – napisali autorzy raportu.

Dokument cytuje głównie informacje z jawnych źródeł, takich jak dane celne i doniesienia zachodniej i rosyjskiej prasy. Według amerykańskiego wywiadu, Chiny pomagają m.in. obchodzić Moskwie nałożony przez G7 limit ceny rosyjskiej ropy naftowej, a Rosja dramatycznie zwiększyła import półprzewodników z Chin i Hongkongu. W obydwu przypadkach tylko częściowo rekompensuje to Moskwie straty poniesione przez sankcje i kontrole eksportu. W 2022 r. rosyjski import półprzewodników spadł o 54 proc.

Raport zwraca też uwagę, że choć ChRL poczyniła postępy w rozwoju i produkcji półprzewodników, to nie dotyczy to najbardziej zaawansowanych chipów; chińskie układy mają być też znacznie gorszej jakości.

W części o handlu sprzętem wojskowym i podwójnego zastosowania, raport wspomina m.in. o sprowadzaniu przez Rosję urządzeń nawigacyjnych do śmigłowców, technologii walki radioelektronicznej, dronów i części do myśliwców. Według autorów, powołujących się na „zachodni raport analizujący dane celne”, Chiny wysłały Rosji „dziesiątki tysięcy przesyłek”, z czego część ma wojskowe zastosowanie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ ap/ osz/


Artykuły powiązane

Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decydują się losy rosyjskich surowców energetycznych. Determinacja państw, nakładających na Rosję kolejne sankcje, wskazuje, że kończy się ponad 50-letni okres dominacji rosyjskiej ropy naftowej i gazu na rynku europejskim.
Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nasilające się sankcje coraz bardziej ograniczają dostęp Rosji do rynku międzynarodowego. Najwięcej uwagi skupia rosyjski eksport surowców (ropy, gazu, węgla), jednak dla Kremla dużo groźniejsze są ograniczenia dotyczące importu.
Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity