Chiny: Równe traktowanie firm zagranicznych i krajowych

Chiny zapowiedziały w poniedziałek równe traktowanie firm zagranicznych i krajowych. To próba zwiększenia poziomu inwestycji i przyciągnięcia na rynek kolejnych przedsiębiorstw dysponujących wiedzą i doświadczeniem – podała agencja Reutera.

„Udzielimy gwarancji pełnej równości, aby więcej zagranicznych firm mogło spokojnie i pewnie inwestować w Chinach” – oświadczył wiceminister handlu Guo Tingting podczas odbywającego się w Pekinie Chińskiego Forum Rozwoju. Minister nie podał, jak miałyby wyglądać te gwarancje – zauważa Reuters.

Jak przypomina agencja, zagraniczni przedsiębiorcy od lat narzekali na nierówny dostęp do ogromnego chińskiego rynku, a rządy państw wyrażały zastrzeżenia wobec działań Pekinu uważanych za ekonomiczne wymuszenia. W odpowiedzi wiele firm rozważało przeniesienie części swojej działalności poza Chiny. W połączeniu z innymi czynnikami sprawiło to, że zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Państwie Środka spadły w zeszłym roku o 8 proc.

„Znaczący odsetek członków naszej Izby skarżył się na nierówne traktowanie w porównaniu z lokalnymi firmami” – powiedział agencji szef Europejskiej Izby Handlowej w Chinach Jens Eskelund i dodał, że „przejawiało się to np. w nierównym dostępie do kontraktów rządowych i rynku”. Zaznaczył również, że „sygnałem równego traktowania będzie sytuacja, w której nasi członkowie powiedzą nam, że już się nie stykają z podobnymi przeszkodami”.

Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym do działania w Chinach są, zdaniem Reutersa, napięcia geopolityczne, przede wszystkim na linii Pekin-Waszyngton

os/ akl/ gor/


Artykuły powiązane

Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poprawiają się wyniki finansowe większości europejskich firm w Chinach, ale prowadzenie działalności gospodarczej stało się trudniejsze w mniej przewidywalnym i mniej stabilnym otoczeniu.
Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Próby przywrócenia zaufania zagranicznych inwestorów do rynku chińskiego

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ostatnich latach chińska gospodarka, będąca dotychczas „motorem” światowego wzrostu gospodarczego, przeżywa duże trudności. Poza toczącą się od 2018 r. „wojną handlową” ze Stanami Zjednoczonymi, Chiny próbują poprawić sytuację w krajowym sektorze nieruchomości, po upadku największego chińskiego dewelopera – spółki Evergrande, a także zwiększyć dynamikę wzrostu gospodarczego osłabionego po pandemii COVID-19 i wprowadzonych lockdownach.
Próby przywrócenia zaufania zagranicznych inwestorów do rynku chińskiego

Problem przymusu ekonomicznego w polityce handlowej Chin

Kategoria: Trendy gospodarcze
Analiza przypadków stosowania przymusu ekonomicznego w polityce handlowej Chin wskazuje, że podłożem takiego postępowania  jest obrona chińskich interesów narodowych, w tym integralności terytorialnej i suwerenności państwa, stabilności wewnętrznej, rozwoju gospodarczego i społecznego.
Problem przymusu ekonomicznego w polityce handlowej Chin