EBC: Opinia na temat dywidend i skupów akcji banków

EBC nie rozważa wprowadzenia ograniczeń w wypłatach dywidend i skupach akcji przez banki – podał Andrea Enria, przewodniczący Rady ds. Nadzoru EBC.

„Nie zmieniło się nic, co miałoby wpływ na naszą ocenę tych planów kapitałowych” – powiedział Enria we wtorek w Brukseli.

„Czasami pojawia się nerwowość, bo zrobiliśmy takie zalecenie w czasie pandemii, ale wtedy byliśmy w zupełnie innym otoczeniu” – dodał.

EBC dokonał przeglądu szacunków banków dotyczących tego, jak ich wskaźniki kapitałowe mogą się zachować w potencjalnie niekorzystnych okolicznościach.

„Mieliśmy w czasie pandemii całkowitą niepewność, gospodarka była w zastoju, byliśmy w największej recesji w historii Europy w czasie pokoju i nie mieliśmy jasności co do ścieżki fundamentów aktywów” – powiedział.

„Jesteśmy teraz w zupełnie innych ramach, możemy różnicować podejście co do poszczególnych banków, więc te rozwiązania nie są nawet brane pod uwagę” – dodał.

han/ kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

Kategoria: Analizy
Wraz z wybuchem globalnego kryzysu finansowego głównym wyzwaniem w europejskiej bankowości stało się wzmocnienie siły kapitałowej i płynności banków. Okazało się bowiem, że banki są podatne na zagrożenia zewnętrzne i mają zbyt ryzykowną strukturę bilansu. Przeprowadzone reformy regulacyjne przyczyniły się do wzrostu adekwatności kapitałowej i delewaryzacji banków.
Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Kategoria: Analizy
Informowanie opinii publicznej ma istotne znaczenie dla polityki pieniężnej. Chociaż bankom centralnym trudno jest dotrzeć do ogółu społeczeństwa, ostatnio prowadzone badania pokazują, że wyjaśnianie konsumentom działań związanych z realizacją celu inflacyjnego i strategii Europejskiego Banku Centralnego może zwiększyć jego wiarygodność.
Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?