GUS: Nadwyżka w obrotach handlu zagranicznego po II: 4,9 mld euro

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po lutym 2023 r. wyniosła 4,9 mld euro – podał Główny Urząd Statystyczny.

Eksport wyrażony w dolarach USA wyniósł 61,2 mld dol., a import 55,9 mld dol. (wzrost odpowiednio w eksporcie o 4,7 proc., a w imporcie spadek o 6,4 proc.). Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 5,3 mld dol., w analogicznym okresie 2022 r. wyniosło minus 1,3 mld dol.

Eksport wyrażony w euro wyniósł 57,0 mld euro, a import 52,1 mld euro (wzrósł odpowiednio w eksporcie o 10,3 proc., a w imporcie spadek o 1,4 proc.). Dodatnie saldo wyniosło 4,9 mld euro, podczas gdy w styczniu–lutym 2022 r. wyniosło minus 1,1 mld euro.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity

Indie (na razie) nie aspirują do bycia potęgą w światowym handlu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Indie chociaż dorównały Chinom pod względem liczby ludności, to ich rola w międzynarodowym handlu jest zdecydowanie mniejsza. W 2022 r. wartość indyjskiego eksportu była ośmiokrotnie mniejsza w porównaniu z chińskim eksportem.
Indie (na razie) nie aspirują do bycia potęgą w światowym handlu