Jak zaspokajać potrzeby mieszkaniowe?
Kategoria: Trendy gospodarcze
GUS zrewidował wagi, główna zmiana to uaktualnienie systemu przy agregacji zmian cen obserwowanych dla poszczególnych grup towarów i usług w celu obliczenia wskaźnika ogółem – podał Główny Urząd Statystyczny.
„Główna zmiana dotyczyła uaktualnienia systemu wag stosowanego przy agregacji wskaźników zmian cen obserwowanych dla poszczególnych grup towarów i usług w celu obliczenia wskaźnika ogółem. W 2024 r. zastosowany zostanie system wag oparty na wynikach badania wydatków gospodarstw domowych z 2023 r., prowadzonego metodą reprezentacyjną na terenie całego kraju. Obecne wyniki badania zostały uogólnione w oparciu o informacje uzyskane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego przez GUS w 2021 r.” – napisano GUS w nocie metodologicznej.
GUS podaje, że kolejna zmiana dotyczyła listy towarów i usług, dla których każdego miesiąca są pozyskiwane poziomy cen.
„Lista ta obejmuje towary nabywane przez gospodarstwa domowe bardzo często, jak np. pieczywo, mięso, mleko, sery, warzywa, owoce, gazety, środki do mycia, prania i czyszczenia, ale także – dobra trwałego użytkowania, kupowane rzadziej, w tym m.in. meble, sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny czy komputerowy” – napisano.
„Badanie cen uwzględnia również opłaty regularnie ponoszone przez gospodarstwa domowe, np. związane z użytkowaniem mieszkania, korzystaniem z nośników energii, komunikacji miejskiej, a także obejmuje usługi kupowane rzadziej, np. turystyczne i w zakresie konserwacji mieszkania. Lista zawiera informacje niezbędne do identyfikacji produktów objętych badaniem w roku sprawozdawczym oraz do pozyskania informacji o cenach z innych źródeł. Poza nazwą towaru lub usługi, lista reprezentantów zawiera opis podstawowych cech jakościowych produktów, jak np. gramaturę, wymagany skład surowcowy, markę, typ, model czy producenta” – dodano.
GUS podaje, że lista jest aktualizowana stosownie do zmieniającego się modelu konsumpcji oraz zmian zachodzących na rynku.
GUS pisze, że w 2024 r. do badania włączono m.in. artykuły wegańskie, nowe usługi z zakresu stomatologii i usług laboratoryjnych, gastronomii, a także artykuły dla zwierząt domowych.
„Rozbudowano także zakres obserwowanych cen w zakresie usług pasażerskiego transportu lotniczego. Ograniczono natomiast reprezentację np. produktów „covidowych”, niektórych artykułów z zakresu wyposażenia mieszkania” – napisano.
GUS podaje, że w ramach weryfikacji listy towarów i usług zaktualizowano także opisy i parametry jakościowe produktów w celu uwzględnienia między innymi procesów związanych z tzw. shrinkflation (np. poprzez „uwolnienie” jednostki miary), a także dostosowano zakres produktów do planowanej do wdrożenia nowej międzynarodowej klasyfikacji COICOP2018.
Pełna lista reprezentantów objętych badaniem cen konsumpcyjnych nie jest publikowana przez Główny Urząd Statystyczny.
GUS wyjaśnia, że jest to praktyka stosowana także przez urzędy statystyczne innych państw mająca na celu z jednej strony zapobieganie promowaniu produktów, a z drugiej strony uniemożliwianie
podejmowania działań mających potencjalny wpływ na wyniki obliczanych wskaźników cen konsumpcyjnych.
map/ ana/