GUS: Udział Niemiec w polskim eksporcie po X wzr. do 28,0 proc.

Udział Niemiec w polskim eksporcie po październiku 2023 r. wzrósł do 28,0 proc. z 27,9 proc. po październiku 2022 r. – podał GUS.

Udział Niemiec w eksporcie zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. o 0,1 pkt proc. i wyniósł 28,0 proc., a w imporcie spadł o 0,5 pkt proc. i stanowił 19,8 proc. Dodatnie saldo wyniosło 119,4 mld zł (28,1 mld dol., 26,0 mld euro) wobec 85,8 mld zł (19,5 mld dol., 18,4 mld euro) w analogicznym okresie 2022 r.

jz/ ana/


Artykuły powiązane

Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Analizy
Od czasów globalnego kryzysu finansowego i upadku Washington Mutual w 2008 r. amerykański sektor bankowy nie doświadczał takich turbulencji. Zaburzenia na rynku bankowym nie ograniczyły się tylko do USA. Upadek Silicon Valley Bank (SVB) spowodował zawirowania w skali globalnej, przenosząc kryzys zaufania na rynek europejski.
Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity

Budżet – fikcyjna siła Rosji

Kategoria: Makroekonomia
Zasobny budżet przez lata postrzegano jako symbol siły Rosji oraz główne narzędzie kształtowania rozwoju społecznego i gospodarczego. W ostatnim okresie stał się również podstawowym instrumentem obrony przed skutkami sankcji.
Budżet – fikcyjna siła Rosji