IIF: Światowy dług w III kw. ‘23 osiągnął ok. 307,4 bln dol.

Światowy dług w III kwartale 2023 r. osiągnął ok. 307,4 bln dol. – wynika z raportu IIF.

Na koniec III kwartału 2022 roku było to 289,0 bln dol.

„Globalne zadłużenie osiągnęło oszałamiającą kwotę 307 bln dol., przy dużym wzroście zarówno na rynkach rozwiniętych (USA, Japonia, Francja i Wielka Brytania), jak i na rynkach wschodzących (Chiny, Indie, Brazylia i Meksyk)” – napisał IIF.

IIF podaje, że relacja światowego długu do PKB utrzymuje się na stabilnym poziomie nieco poniżej 335 proc., ale wskaźniki zadłużenia rynków wschodzących są wyższe – zwłaszcza w Rosji, Chinach, Malezji i Arabii Saudyjskiej. Z kolei relacja długu do PKB na rynkach rozwiniętych spadła, częściowo z powodu słabszego wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

„Patrząc na 2024 r., seria wyborów i trwające tarcia geopolityczne budzą obawy dotyczące dalszego wzrostu poziomu zadłużenia rządowego i dyscypliny fiskalnej” – napisał IIF.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Budżet – fikcyjna siła Rosji

Kategoria: Makroekonomia
Zasobny budżet przez lata postrzegano jako symbol siły Rosji oraz główne narzędzie kształtowania rozwoju społecznego i gospodarczego. W ostatnim okresie stał się również podstawowym instrumentem obrony przed skutkami sankcji.
Budżet – fikcyjna siła Rosji

Koniec taniego pieniądza: nadchodzą trudniejsze czasy dla polityki fiskalnej?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Właśnie dokonuje się duży zwrot w polityce najważniejszych banków centralnych na świecie. Ściśle wiąże się z tym obserwowany wzrost rentowności obligacji rządowych, który rozpoczął się w 2021 r. i nabrał gwałtownego przyspieszenia w tym roku.
Koniec taniego pieniądza: nadchodzą trudniejsze czasy dla polityki fiskalnej?

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity