KE podała plany wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego UE

Komisja Europejska przedstawiła w środę plany wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej poprzez dokładniejszą kontrolę inwestycji zagranicznych oraz bardziej skoordynowaną kontrolę eksportu i odpływu technologii.

Reuters wyjaśnia, że propozycja jest odpowiedzią na wielorakie zagrożenia, jakie stworzyły pandemia COVID-19, inwazja Rosji na Ukrainę, ataki cybernetyczne i infrastrukturalne oraz zwiększone napięcia geopolityczne.

KE zaproponowała zmianę unijnej ustawy o monitorowaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, która będzie wymagać od wszystkich krajów UE sprawdzania i ewentualnie blokowania inwestycji w UE, jeśli stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa. Monitorowanie obejmie także inwestycje na terenie UE, jeśli inwestor jest kontrolowany przez spółkę zagraniczną.

Agencja Reutera podała, że zanim zmiany wejdą w życie, mogą minąć trzy lata.

W planach nie wymienia się żadnego kraju, ale – zdaniem mediów – chodzi o zmniejszanie zależności gospodarczej od Chin, na które UE patrzy z większą podejrzliwością ze względu na bliskie związki Pekinu z Rosją.

Komisja proponuje większą koordynację na szczeblu UE kontroli eksportu produktów, które mogą zostać wykorzystane przez zagraniczne służby wojskowe lub wywiadowcze.

Komisja zaproponowała również 12-miesięczny okres monitorowania w celu oceny czy inwestycje wychodzące stwarzają ryzyko szkodliwego wycieku wrażliwych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, półprzewodniki, obliczenia kwantowe i biotechnologia.

luo/ mal/ ana/


Artykuły powiązane

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Postępująca fragmentacja geoekonomiczna źródłem zagrożeń

Kategoria: Trendy gospodarcze
Deglobalizacja, spowolnienie lub schyłek globalizacji, decoupling (rozdzielenie), protekcjonizm, zakłócenia, chaos, niepewność, niestabilność w systemie globalnym – w ostatnich miesiącach słowa te zdominowały debatę publiczną. Co się jednak kryje za nimi?
Postępująca fragmentacja geoekonomiczna źródłem zagrożeń