KE proponuje sankcje na chińskie firmy wspierające Rosję

Komisja Europejska proponuje po raz pierwszy od początku wojny nałożenie restrykcji na wybrane chińskie firmy wspierające „rosyjską machinę wojenną” – podaje w poniedziałek „Financial Times”. Dziennik prognozuje też, że wywoła to wzrost napięć w relacjach z Pekinem.

Propozycja KE przewiduje między innymi objęcie sankcjami firm, na które własne restrykcje nałożyły już USA. Lista proponowanych sankcji musi jeszcze zostać zatwierdzona przez wszystkie państwa unijne; wśród przedsiębiorstw, które chce ukarać KE, są między innymi 3HC Semiconductors i King-Pai Technology z Chin kontynentalnych oraz Sinno Electronics i Sigma Technology z Hongkongu.

„FT” zwraca uwagę, że Unia Europejska dotychczas unikała nakładania restrykcji na chińskie podmioty, tłumacząc to brakiem dowodów na dostarczanie Rosji broni przez stronę chińską.

Komisja napisała we wniosku o wprowadzenie sankcji, że 3HC, producent chipów komputerowych, „usiłuje ominąć kontrole eksportowe i zdobyć (…) dobra produkowane w USA, wspierając siły zbrojne Rosji i/lub bazę przemysłowo-zbrojeniową”.

Niedawno amerykański resort finansów poinformował, że firma King-Pai dostarcza Rosji mikroelektronikę, która ma zastosowania militarne, w tym w systemach naprowadzania pocisków rakietowych.

KE proponuje również rozszerzenie listy dóbr objętych zakazem eksportu do Rosji – pisze „FT”.

fit/ tebe/ ana/


Artykuły powiązane

Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Cudowne recepty na pokój nie istnieją, ale odnaleźć można lepsze i gorsze rozwiązania. Historia gospodarcza przestrzega nas przed pochopnym rozpętywaniem wojny ekonomicznej – która może nie tylko nie zapobiec eskalacji militarnej, ale nawet ją pogłębić.
Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Sankcje a kurs walutowy

Kategoria: VoxEU
Pomimo przeciwstawnego wpływu na poziom kursu rubla, sankcje nakładane na import i eksport są równoważne pod względem ich oddziaływania na konsumpcję, dobrobyt i straty budżetowe Rosji. Poziom kursu walutowego pozostaje jednak istotny dla importu, oszczędności i polityki pieniężnej.
Sankcje a kurs walutowy