KIG: Eksport z Polski w maju ‘23 wzrósł o 2,0 proc. rdr

Eksport z Polski w maju 2023 r. wzrósł o 2,0 proc. rdr i o 5,8 proc. mdm do 27,871 mld euro – wynika z analizy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej. W ocenie KIG, w 2023 r. nie uda się utrzymać rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej.

Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG, pozwalają szacować, że eksport w maju 2023 roku wyniósł 27.871 mln EUR. Zwiększył się więc w stosunku do wartości notowanych w kwietniu o 5,8 proc., w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastoma miesiącami, zwiększył się o 2,0 proc. Wielkość eksportu w czerwcu będzie ze względów sezonowych, wyższa od notowanej w maju” – napisano w analizie KIG.

„Maj to zazwyczaj okres intensyfikacji aktywności eksportowej. Ów wzrost jest zwłaszcza widoczny na tle słabszej aktywności z kwietnia. Jest już po świętach (zmniejszających aktywność i wyniki). Maj jest też dłuższy od poprzedniego miesiąca (tak liczbą dni kalendarzowych, a jeszcze bardziej liczby dni roboczych), więc w sposób zrozumiały liczba możliwych do wykonania operacji gospodarczych zwiększa się. Handel zaczyna też gromadzenie towarów obficiej sprzedawanych w sezonie letnim” – dodano.

Jak wskazują eksperci KIG, tegoroczny wzrost sprzedaży w maju będzie nieco mniejszy niż przed rokiem.

„Wskazują na to tak wyniki przemysłu, jak i obroty w handlu hurtowym. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży obniży się – do 2,0 proc. z 2,4 proc. poprzednio” – wskazano w analizie.

W ocenie KIG, w 2023 r. nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej.

„Wciąż jednak pozostawać będzie ono na dobrym poziomie. Różnica po części wynikać będzie z mniejszego natężenia procesów inflacyjnych. Koszty wytwarzania nie będą rosły tak szybko więc i konieczność podnoszenia cen zbytu nie będzie tak wyraźna, jak choćby w roku 2022. Silniejsze będą też efekty spadku popytu na dobra, których ceny przestały być akceptowalne dla klientów. Tendencja ta mocno widoczna jest tak w danych bieżących, jak i oczekiwana w wynikach miesięcy letnich. Wskazują na to publikowane obecnie dane o poziomie zamówień eksportowych w polskim przemyśle oraz o wynikach handlu hurtowego” – napisano.

„W 2023 r. działają jednak czynniki, które sprzyjają naszej sprzedaży eksportowej. Niedawne i wciąż notowane perturbacje z łańcuchami dostaw skłaniać mogą odbiorców ze starych krajów Unii do kontynuacji poszukiwań nieodległych dostawców (w miejsce tych z dalekiego i nieodległego wschodu). W dodatku w tym procesie na naszą korzyść wciąż działa drogi dolar, pogarszając pozycję konkurencyjną dostawców z dalekiego wschodu (kalkulujących ceny swoich wyrobów do dolara)” – dodano.

pat/ ana/


Artykuły powiązane

Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kategoria: Analizy
Mikołaj Kopernik, znany przede wszystkim jako wybitny astronom, w historii zapisał się również jako ekonomista i jeden z pierwszych orędowników nowoczesnej polityki pieniężnej.
Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Recesja w Rosji pogłębia się

Kategoria: Trendy gospodarcze
W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezprecedensowych sankcji nałożonych przez kraje zachodnie, uważne śledzenie rozwoju sytuacji gospodarczej w Rosji stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Niniejszy artykuł przedstawia zestaw alternatywnych wskaźników związanych z krajową sytuacją gospodarczą, a jednocześnie niezależnych od oficjalnych danych rosyjskiego głównego urzędu statystycznego.
Recesja w Rosji pogłębia się

Papież Polak na monetach Narodowego Banku Polskiego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pieniądze, zarówno monety, jak i banknoty, są przede wszystkim miernikiem wartości. Mogą jednak służyć innym celom – popularyzowaniu, upamiętnianiu i upowszechnianiu wiedzy na temat życia i dokonań wielkich ludzi, a tym samym utrwalaniu historii naszej cywilizacji. W tym kontekście są doskonałym przekaźnikiem informacji, przekraczających kulturowe i polityczne granice.
Papież Polak na monetach Narodowego Banku Polskiego