Kotłowski, DABE NBP: W bież. cyklu rynek pracy dost. płace realne

W bieżącym cyklu spowolnienia rynek pracy dostosuje się do serii negatywnych wstrząsów bardziej przez spadek realnych wynagrodzeń, a nie mocny wzrost bezrobocia – ocenia Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz i Badań NBP.

„W jaki sposób dostosowuje się rynek pracy do serii negatywnych wstrząsów. Wydaje się, że tym razem będzie w znacznym stopniu przez obniżanie się realnych wynagrodzeń, a niż dzięki silnemu wzrostowi bezrobocia. (…) Nie jest to cos wyjątkowego. Bardzo podobnie reagują gospodarki strefy euro i USA” – powiedział Kotłowski.

Ekonomista wskazał, że wynika to z „chomikowania” pracy, powodów strukturalnych (mniejsza rotacja na rynku pracy, pracownicy bardziej cenią stabilność zatrudnienia niż podwyżki) oraz czynników demograficznych.

„W tym cyklu w tym spowolnienia stopa bezrobocia może rosnąć umiarkowanie, nie tak szybko, jak pokazywały historyczne wzorce” – dodał.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Identyfikacja wstrząsów w obszarze polityki pieniężnej

Kategoria: VoxEU
Z powodu gwałtownego wzrostu inflacji banki centralne ponownie znalazły się w centrum uwagi debaty publicznej Autorzy proponują nowatorską metodę identyfikowania egzogenicznych zmian w polityce pieniężnej na podstawie doświadczeń Fed.
Identyfikacja wstrząsów w obszarze polityki pieniężnej

Praca zdalna zmieni strukturę rynków pracy i miast

Kategoria: VoxEU
Niniejszy artykuł omawia wyniki nowych badań dotyczących wpływu pracy zdalnej na strukturę społeczną i mieszkaniową miast, możliwości pracownika na rynku pracy oraz koszty mieszkaniowe – czyli zmian, które mogą pogłębić nierówności w miastach i spowodować nieproporcjonalne wielkie szkody dla pracowników świadczących usługi lokalne.
Praca zdalna zmieni strukturę rynków pracy i miast

Łańcuchy dostaw, handel a inflacja

Kategoria: Trendy gospodarcze
W artykule opisujemy procedurę umożliwiającą zrozumienie przyczyn wysokiej inflacji: oddzielamy wpływ wstrząsów po stronie popytowej od efektu wstrząsów po stronie podażowej. Efekty inflacyjne wstrząsów po tych dwóch stronach wzajemnie się uzupełniają: skutki bodźca popytowego są większe w warunkach ograniczonej podaży. To zaś sugeruje, że optymalna polityka kontrolowania inflacji powinna uwzględniać kontekst globalny oraz interakcję popytowej i podażowej strony gospodarki.
Łańcuchy dostaw, handel a inflacja