Lagarde: Jest prawdopodobne, że EBC obniży stopy proc. latem

Istnieje prawdopodobieństwo, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe latem – powiedziała w środę prezeska EBC Christine Lagarde w szwajcarskim Davos w czasie Forum Ekonomicznego.

Lagarde została zapytana podczas wywiadu dla Bloomberga czy istnieje poparcie większości dla obniżki stóp proc. latem, biorąc pod uwagę, że kilku decydentów zasygnalizowało taki moment.

„Powiedziałabym, że to też prawdopodobne. Trzeba jednak zachować rezerwę, ponieważ mówimy również, że jesteśmy zależni od danych i że nadal istnieje pewien poziom niepewności, a niektóre wskaźniki nie są zakotwiczone na poziomie, na którym chcielibyśmy je widzieć” – odpowiedziała prezeska EBC.

„Zazwyczaj jednoczymy się w decyzjach, które podejmujemy na podstawie danych. Niektórzy z bankierów mają swoje lokalne dane krajowe i stopy inflacji, które różnią się w zależności od kraju” – dodała.

Lagarde wskazywała, że zbyt optymistyczne wyceny rynkowe co do perspektyw dla stóp proc. utrudniają walkę z inflacją.

„Nie pomaga to w walce z inflacją, jeśli oczekiwania są o wiele za wysokie w porównaniu z tym, co może się wydarzyć” – powiedziała.

Przewodnicząca Rady Prezesów EBC powiedziała, że bank centralny przy ocenianiu perspektyw dla inflacji bierze pod uwagę następujące czynniki ryzyka: negocjacje płacowe, marże zysku, ceny energii i wąskie gardła w dostawach.

Podczas posiedzenia 13-14 grudnia Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian stopy podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu odpowiednio na poziomie: 4,50 proc., 4,75 proc. i 4,00 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. W obecnym cyklu zacieśniania EBC podniósł stopy proc. o 450 pb. Koszty kredytu w eurolandzie są najwyższe od 2001 r.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 24–25 stycznia 2024 r.

kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC