MF: Umocnienie złotego wyzwaniem dla polskich eksporterów

Umocnienie złotego jest wyzwaniem dla polskich eksporterów – ocenił minister finansów Andrzej Domański podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest wojna w Ukrainie i powolne odbicie gospodarcze w krajach Europy Zachodniej. Motorem wzrostu PKB w 2024 r. jest konsumpcja, ale w 2025 r. można liczyć na istotny impuls inwestycyjny.

„Wzrost gospodarczy w najbliższych dwóch latach będzie mocny, aczkolwiek warto zauważyć, że mamy liczne wyzwania. Pierwszym jest wojna w Ukrainie, kolejnym – spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej, a właściwie bardzo wolne tempo odbicia gospodarczego w największych krajach Europy Zachodniej, umocnienie złotego, które jest wzywaniem dla polskich eksporterów. Ale jestem przekonany – i widzimy kolejne sygnały – że krok po kroku polska gospodarka będzie przyspieszała” – powiedział Domański.

Resort finansów prognozuje, że PKB Polski w latach 2024–2025 wzrośnie odpowiednio o 3,1 proc. i 3,7 proc.

Minister finansów wskazał, że choć w tym roku konsumpcja pozostaje głównym motorem wzrostu, to w 2025 r. można liczyć na istotny impuls inwestycyjny.

„Wciąż najważniejszym motorem wzrostu gospodarczego jest konsumpcja wewnętrzna. Podwyżki wynagrodzeń, rosnąca płaca minimalna – to wszystko sprawia, że konsumpcja rośnie i jest tym głównym silnikiem. Nadszedł czas, żeby włączyć kolejne silniki wzrostu gospodarczego. Jest ewidentne, że takim silnikiem są inwestycje” – powiedział Domański.

„W 2024 r. można się spodziewać, że tempo wzrostu inwestycji będzie jeszcze umiarkowane, ale w 2025 r., wraz z absorbcją środków unijnych z KPO i dzięki wykorzystaniu finansowania publicznego i prywatnego, należy się spodziewać istotnego impulsu inwestycyjnego” – dodał.

pat/ gor/


Artykuły powiązane

Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kategoria: Analizy
Ważnym skutkiem globalizacji jest zwiększona współzależność cen aktywów na rynkach kapitałowych, która może stymulować podatność na szoki zmienności cen. Badanie wykazało, że Polska jest silnym eksporterem szoków zmienności cen do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB