Morawiecki: Wzrost PKB w 2016 roku o 3,4 proc. realistyczny

Prognoza wzrostu PKB w Polsce w 2016 roku o 3,4 proc. pozostaje realistyczna – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

„Trzymamy się prognoz zapisanych w budżecie, czyli 3,4 proc. w tym roku i 3,6 proc. w 2017. Myślę, że to realistyczne” – powiedział Morawiecki.

„Ważne z punktu widzenia budżetu jest to, że odbija inflacja” – dodał.

Morawiecki powiedział też, że w IV kw. wzrost PKB może być zbliżony do 3 proc. w związku z wysoką bazą z poprzedniego roku.

Wicepremier poinformował, że rząd nie spodziewa się negatywnych skutków dla polskiej gospodarki w związku z wynikami wyborów prezydenckich w USA.

„Nie podejmujemy żadnych działań (zabezpieczających – PAP). Mamy dług publiczny na bezpiecznym poziomie, duże bufory walutowe. Jesteśmy bezpieczni. Nie ma potrzeby takich działań” – powiedział.


Artykuły powiązane

Głosowanie zwykle się nie opłaca

Kategoria: Analizy
Dla przeciętnego obywatela koszty pójścia do urny wyborczej są wyższe niż korzyści. W ekonomii nazywa się to paradoksem Downsa. Dlatego udział w głosowaniu państwo powinno wymusić.
Głosowanie zwykle się nie opłaca

Wzrost cen i płac wróży także wzrost podatków

Kategoria: Oko na gospodarkę
Wysoka inflacja to w dużej mierze cena za wyjście gospodarki światowej z kryzysu wywołanego pandemią i wojną w Ukrainie. Nawet w najbardziej rozwiniętych krajach świata wzrost cen zbliża się już do 10 proc. w skali rocznej. Kosztem jest także wzrost długów, a inną realną konsekwencją – wzrost podatków.
Wzrost cen i płac wróży także wzrost podatków