NBP: 47 proc. firm zatrudnienia więcej Ukraińców od wyb. wojny

W grudniu 2022 r. ponad 30 proc. przedsiębiorstw deklarowało, że zatrudnia obywateli Ukrainy, a wśród nich 47 proc. zwiększyło zatrudnienie imigrantów po wybuchu wojny, a 11 proc. zmniejszyło – wynika z badania Narodowego Banku Polskiego.

Badanie to zostało przeprowadzone w grudniu 2022 r. na próbie ok. 2000 firm we wszystkich województwach.

Według tej ankiety nieco ponad 30 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że zatrudnia obywateli Ukrainy. 47 proc. z tych firm zwiększyło zatrudnienie imigrantów po wybuchu wojny, a 11 proc. zmniejszyło zatrudnienie imigrantów. Brak zmian zaraportowało 40 proc. ankietowanych.

Przedsiębiorcy za podstawowe formy wsparcia migrantów, ułatwiające ich zatrudnianie i integrację uznali organizowanie kursów języka polskiego. Ważna w ich ocenie jest także pomoc odpowiednich instytucji państwowych w dopasowaniu ofert pracy do podaży pracy (np. stworzenie centralnej bazy uchodźców poszukujących pracy) oraz ułatwienia w nostryfikacji dyplomów.

Stosunkowo duża liczba przedsiębiorstw (około 37 proc.) wskazywała, że istniejące rozwiązania są wystarczające.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Wojenny wzrost polskiego eksportu do Ukrainy

Kategoria: Analizy
Dane II kwartału wskazują, że Polska stała się najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy w UE. Ze względu jednak na specyficzny charakter obecnej wymiany trudno przewidzieć w jakim kierunku będzie  rozwijać się handel polsko-ukraiński.
Wojenny wzrost polskiego eksportu do Ukrainy

Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Cudowne recepty na pokój nie istnieją, ale odnaleźć można lepsze i gorsze rozwiązania. Historia gospodarcza przestrzega nas przed pochopnym rozpętywaniem wojny ekonomicznej – która może nie tylko nie zapobiec eskalacji militarnej, ale nawet ją pogłębić.
Obecne sankcje to za mało. Co może powstrzymać Rosję?

Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poprawiają się wyniki finansowe większości europejskich firm w Chinach, ale prowadzenie działalności gospodarczej stało się trudniejsze w mniej przewidywalnym i mniej stabilnym otoczeniu.
Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu