NBP: Obniżyły się oczekiwania przedsiębiorstw dot. inflacji CPI

W I kw. 2024 r. oczekiwania inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy formułowane przez przedsiębiorstwa wyraźnie się obniżyły – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„W I kw. 2024 r. oczekiwania inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy formułowane przez przedsiębiorstwa wyraźnie się obniżyły. Istotnie spadła wartość statystyki bilansowej oczekiwań inflacji CPI (do 15,7 pkt z 25,8 pkt w poprzednim badaniu) i była znacznie niższa od długookresowej średniej (32,5 pkt)” – napisano.

Dodano, że spadek ten nastąpił przy obniżającym się poziomie referencyjnym inflacji (6,2 proc. rdr wobec 6,6 proc. rdr w poprzednim badaniu). Obniżył się udział przedsiębiorstw prognozujących wzrost inflacji CPI (do 16,8 proc. z 23,3 proc. w grudniu 2023 r.) lub jej utrzymanie na dotychczasowym poziomie (do 15,5 proc. rdr z 17,8 proc.).

jz/ ana/


Artykuły powiązane

Regionalne zróżnicowanie inflacji a oczekiwania inflacyjne konsumentów

Kategoria: Badania pracowników NBP
Uwaga władz monetarnych, makroekonomistów i analityków ekonomicznych koncentruje się na wskaźnikach ogólnokrajowej inflacji. Z kolei konsumenci mają skłonność do kształtowania opinii o zmianach cen na podstawie swoich doświadczeń, opartych na codziennych zakupach, które zazwyczaj są dokonywane niedaleko miejsca zamieszkania.
Regionalne zróżnicowanie inflacji a oczekiwania inflacyjne konsumentów

Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych

Kategoria: VoxEU
Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych są zwykle zawyżone, systematycznie niesymetryczne i skorelowane z cechami społecznymi i demograficznymi. Badanie tych niejednorodności i ich wpływu na zagregowane wyniki gospodarcze jest obecnie kluczowym wyzwaniem dla decydentów politycznych.
Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych