NBP: Stabilizacja struktury dostawców ropy do Polski

Następuje stabilizacja struktury geograficznej dostawców ropy do Polski – podaje NBP.

„Względnie małe zmiany wśród najważniejszych dostawców paliw do Polski mogą wskazywać, że następuje stabilizacja struktury geograficznej ich importu po silnym wstrząsie jaki wywołała wojna rosyjsko-ukraińska” – napisał NBP.

W IV kwartale 2023 r. największymi dostawcami paliw do Polski były: Norwegia, Arabia Saudyjska, USA, Niemcy oraz Dania.

Spada także import węgla.

„Ze względu na brak interwencyjnych dostaw węgla w sezonie grzewczym 2023/24, jego import zmniejszył się do 1,9 mln ton (wobec 8,7 mln ton w IV kwartale 2022 r.), tj. do najniższego poziomu od 2016 r.” – napisano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Polska na drodze do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie przyczyniła się do niezwykle dynamicznych zmian w strukturze geograficznej polskiego importu. Rosja, po raz pierwszy od wielu dekad, nie jest już najważniejszym dostawcą paliw do Polski. Wraz z kolejnymi pakietami unijnych sankcji znaczenie Rosji będzie się jeszcze zmniejszać.
Polska na drodze do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przez dziesięciolecia Rosja była dla Polski dominującym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego, produktów naftowych oraz węgla. Już po roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Polska przestała jednak importować z Rosji najważniejsze surowce energetyczne. Zostały one zastąpione przez paliwa pochodzące z innych krajów. Dane statystyk handlu zagranicznego wskazują, że przedmiotem importu z Rosji pozostał obecnie tylko gaz LPG.
Paliwa z Rosji na cenzurowanym