NBP: W XI spadek eksportu głębszy niż w poprzednich miesiącach

W listopadzie odnotowano w Polsce spadek eksportu głębszy niż w poprzednich miesiącach, głównie przez mocny spadek sprzedaży zagranicznej odbiorników TV i sprzętu AGD – podał NBP.

„W listopadzie 2023 r. spadek wartości eksportu był głębszy niż w poprzednich miesiącach. Pogłębiła się przede wszystkim tendencja spadkowa eksportu towarów konsumpcyjnych. Wyraźnie niższa rdr była wartość sprzedaży zagranicznej odbiorników telewizyjnych oraz artykułów gospodarstwa domowego” – napisał NBP.

NBP podaje, że duże spadki odnotowali także eksporterzy towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr inwestycyjnych.

Z kolei większy w porównaniu z listopadem 2022 r. był eksport środków transportu.

„Złożył się na to dalszy wzrost sprzedaży zagranicznej ciągników drogowych, autobusów oraz samochodów osobowych – zarówno nowych pojazdów, jak i aut używanych do wschodnich sąsiadów” – napisał NBP.

NBP podał, że skala spadku importu była podobna, jak w poprzednich miesiącach. Najsilniej zmniejszyła się wartość importowanych paliw, głównie ze względu na silne obniżenie się cen w ujęciu rocznym.

Duże spadki importu odnotowano także w kategoriach obejmujących towary zaopatrzeniowe oraz części do dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych, gdzie ujęte są m.in. kluczowe komponenty do produkcji eksportowej.

NBP podaje, że w listopadzie 2023 r. zmniejszyła się skala spadku importu towarów konsumpcyjnych. Kategorią, gdzie nastąpił wzrost importu pozostały środki transportu. Wynikało to zarówno z utrzymującego się dużego popytu na auta osobowe, jak i dostaw samolotów i śmigłowców.

NBP konkluduje, że na obserwowane w ostatnich miesiącach spadki wartości handlu towarami składają się zarówno stagnacyjne tendencje w polskiej gospodarce i jej otoczeniu, jak i kształtujące się na niskim poziomie wskaźniki cen w handlu międzynarodowym, do czego dodatkowo przyczynia się aprecjacja nominalnego kursu złotego.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nasilające się sankcje coraz bardziej ograniczają dostęp Rosji do rynku międzynarodowego. Najwięcej uwagi skupia rosyjski eksport surowców (ropy, gazu, węgla), jednak dla Kremla dużo groźniejsze są ograniczenia dotyczące importu.
Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu