USA: DS zgodził się na sprzedaż Polsce rakiet AARGM-ER

Departament Stanu wyraził formalną zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER o maksymalnej cenie 1,27 mld dol. – podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Jest to jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu.

Jak podano w komunikacie, Departament Stanu wydał pozytywną decyzję co do wniosku Polski o zakup 360 rakiet o zwiększonym zasięgu wraz z innym sprzętem i częściami zamiennymi. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 mld dol.

„Ta proponowana sprzedaż zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez wzmocnienie zdolności do powstrzymania i zniszczenia lądowych i morskich radarów związanych z obroną powietrzną wroga” – podała DSCA.

Jak dodano, rakiety te ewentualnie pozwolą na ograniczenie strat polskiego lotnictwa taktycznego.

AARGM-ER to wystrzeliwane z samolotów bojowych pociski o zwiększonym zasięgu. Podstawowa wersja tego pocisku posiada zasięg ponad 110 km. Równocześnie Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż tego samego typu rakiet Holandii. Wcześniej USA zatwierdziły też potencjalną ich sprzedaż Finlandii.

osk/ mms/ pr/


Artykuły powiązane

Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Analizy
Od czasów globalnego kryzysu finansowego i upadku Washington Mutual w 2008 r. amerykański sektor bankowy nie doświadczał takich turbulencji. Zaburzenia na rynku bankowym nie ograniczyły się tylko do USA. Upadek Silicon Valley Bank (SVB) spowodował zawirowania w skali globalnej, przenosząc kryzys zaufania na rynek europejski.
Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity