USA: Kongres przyjął nowe prowizorium budżetowe

Kongres USA przyjął w czwartek wieczorem nowe prowizorium budżetowe, przesuwające datę wygaśnięcia funduszy dla agencji federalnych o kolejny tydzień. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę, lecz wezwał Kongres do pilnego przegłosowania pakietu pomocowego dla Ukrainy.

W czwartek wieczorem przedłużenie obecnego prowizorium budżetowego przegłosował Senat po tym, jak kilka godzin wcześniej zrobiła to Izba Reprezentantów. W obydwu przypadkach ustawę przyjęto przy poparciu większości deputowanych obu partii i sprzeciwie najbardziej konserwatywnej części Republikanów.

Uchwała ma dać dodatkowy tydzień na przyjęcie budżetu i pozwolić na uniknięcie paraliżu prac części agencji federalnych. Prowizorium, już czwarte od wygaśnięcia budżetu na poprzedni rok z końcem września, zapewnia finansowanie dla części resortów i agencji – w tym departamentów ds. weteranów, energii, budownictwa czy konstrukcji wojskowych do 8 marca 2024 r., zaś dla pozostałych – do 22 marca 2024 r. Do tego czasu prawodawcy mają nadzieję sfinalizować negocjacje nad kształtem 12 ustaw, które mają stanowić pełny całoroczny budżet państwa.

Aby uniknąć szkodliwego dla gospodarki częściowego shutdownu, do końca piątku musi podpisać je prezydent, który tuż po głosowaniu zapowiedział, że to zrobi. W swoim oświadczeniu Biden zaznaczył jednak, że prowizorium jest jedynie krótkoterminowym rozwiązaniem i wezwał Kongres do uchwalenia pełnego budżetu, a także pakietu dodatkowych środków na wsparcie Ukrainy, który na początku lutego przegłosował Senat.

„Z każdym dniem, w którym Republikanie z Izby Reprezentantów odmawiają głosowania nad ponadpartyjnym pakietem dodatkowych środków na bezpieczeństwo narodowe, konsekwencje dla Ukrainy stają się coraz poważniejsze” – oznajmił Biden.

W czwartek pytany o sprawę pakietu spiker Izby Mike Johnson, od którego zależy, czy i kiedy odbędzie się głosowanie nad ustawą, powiedział, że Izba zajmie się tym po uchwaleniu budżetu, czyli w domyśle po 22 marca 2024 r.

osk/ jm/ map/


Artykuły powiązane

Wojenny wzrost polskiego eksportu do Ukrainy

Kategoria: Analizy
Dane II kwartału wskazują, że Polska stała się najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy w UE. Ze względu jednak na specyficzny charakter obecnej wymiany trudno przewidzieć w jakim kierunku będzie  rozwijać się handel polsko-ukraiński.
Wojenny wzrost polskiego eksportu do Ukrainy

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Ukraina walczy o eksport zbóż

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jeżeli kraj eksportował co roku 50 mln ton pszenicy i kukurydzy, czy 15 mln ton wyrobów stalowych, a nagle może wywozić ułamek tego wolumenu, to ma wielki problem gospodarczy. Przeżywa go Ukraina, walcząca z agresorem.
Ukraina walczy o eksport zbóż