USA: Prezydent uważa, że będzie porozumienie ws. limitu zadłużenia

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w środę, że jest przekonany, iż amerykański Kongres osiągnie porozumienie budżetowe, pozwalające na zwiększenie limitu zadłużenia oraz uniknięcie katastrofalnej niewypłacalności długu Stanów Zjednoczonych.

Fiasko w osiągnięciu do 1 czerwca porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu groziłoby bezprecedensową niewypłacalnością Ameryki i mogłoby prowadzić do katastrofy gospodarczej tego kraju.

„Jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie w sprawie budżetu, a Ameryka nie zbankrutuje” – powiedział Biden przed wylotem na szczyt G7 w Hiroszimie w Japonii.

We wtorek Biden zwołał drugie spotkanie Gabinetu Owalnego z liderami Kongresu w celu ustalenia, jak zapobiec niewypłacalności zadłużenia. Prezydent i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zlecili grupie negocjatorów podjęcie próby zawarcia ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

„Będziemy się spotykać, ponieważ nie ma alternatywy” – mówił w środę Biden dziennikarzom w Białym Domu.

„Żeby było jasne, te negocjacje dotyczą zarysu budżetu, a nie tego, czy zamierzamy (spłacić nasze długi). Wszyscy liderzy (Kongresu) zgodzili się: nie zbankrutujemy” – podkreślił amerykański prezydent.

W poniedziałek ministerstwo skarbu USA ostrzegło ponownie, że już 1 czerwca może zabraknąć pieniędzy na opłacenie wszystkich zobowiązań finansowych rządu. Spowodowałoby to niewypłacalność, która zdaniem ekonomistów, prawdopodobnie wywołałaby gwałtowne spowolnienie gospodarcze.

Reuters przypomina, że Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, od miesięcy nalegali, aby Demokraci zgodzili się na cięcia wydatków w zamian za porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia. Taka decyzja musi być podejmowana regularnie, ponieważ w każdym roku rząd wydaje więcej niż otrzymuje w podatkach.

Jak pisze agencja AP, dług publiczny USA wynosi obecnie 31,4 bln dol. Zwiększenie limitu zadłużenia nie upoważniałoby do nowych wydatków federalnych; pozwoliłoby tylko na zaciąganie pożyczek na spłatę tego, co Kongres już zatwierdził.

Ze względu na niezałatwiona sprawę limitu zadłużenia Biden odwołał swoją wizytę w Papui Nowej Gwinei i Australii.

zm/ mal/ asa/


Artykuły powiązane

„Zamknięcia rządu” i przywileje USA jako dłużnika świata

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stanom Zjednoczonym znowu grozi „zamknięcie rządu” (government shutdown), czyli wstrzymanie finansowania części zadań nałożonych na państwo z powodu pustek w skarbcu. Do tej pory Amerykanie przeżyli 21 zamknięć. Ostatnie i najdłuższe, z przełomu 2018/2019, trwało 34 dni.
„Zamknięcia rządu” i przywileje USA jako dłużnika świata

Budżet – fikcyjna siła Rosji

Kategoria: Makroekonomia
Zasobny budżet przez lata postrzegano jako symbol siły Rosji oraz główne narzędzie kształtowania rozwoju społecznego i gospodarczego. W ostatnim okresie stał się również podstawowym instrumentem obrony przed skutkami sankcji.
Budżet – fikcyjna siła Rosji

David Marsh: Porozumienie pokojowe na Ukrainie może być blisko

Kategoria: Wideo
Putin może nie przegrywa wojny, ale na pewno jej nie wygrywa. Może więc szukać rozwiązań awaryjnych. Po drugie Kongres USA nie wypisał Ukrainie czeku in blanco na uzbrojenie. Po trzecie Chiny szukają teraz przyjaciół i wspólnie z USA mogłyby gwarantować porozumienie pokojowe na Ukrainie - mówi David Marsh, prezes OMFIF.
David Marsh: Porozumienie pokojowe na Ukrainie może być blisko