W lutym RPP odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100 b.p. i 25 b.p.

W lutym 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100 b.p. i 25 b.p. – podano na stronie internetowej NBP. Za wnioskiem o podwyżkę o 100 b.p. głosowała jedynie J. Tyrowicz, a wniosek o podwyżkę o 25 b.p. poparli tylko L. Kotecki i P. Litwiniuk.

Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 b.p. na każdym posiedzeniu Rady od października, przy braku poparcia pozostałych członków RPP.

W lutym 2023 r. RPP utrzymała stopy proc. na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 6,75 proc.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Prof. C. Kochalski: Nie ma dużej przestrzeni do podwyżki stóp procentowych

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
Dalsze tak radykalne podwyżki stóp procentowych, czy podwyżki w ogóle mogłyby niewątpliwie ewidentnie wpłynąć na aktywność gospodarczą, ale w efekcie odwrócić trend – powiedział prof. Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej w programie „Fakty po Faktach” w TVN24.
Prof. C. Kochalski: Nie ma dużej przestrzeni do podwyżki stóp procentowych

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP