Prof. C. Kochalski: Nie ma dużej przestrzeni do podwyżki stóp procentowych

Dalsze tak radykalne podwyżki stóp procentowych, czy podwyżki w ogóle mogłyby niewątpliwie ewidentnie wpłynąć na aktywność gospodarczą, ale w efekcie odwrócić trend – powiedział prof. Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej w programie „Fakty po Faktach” w TVN24.
Prof. C. Kochalski: Nie ma dużej przestrzeni do podwyżki stóp procentowych

Podczas ostatniego posiedzenia w październiku br. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 r., kiedy rozpoczął się cykl comiesięcznych podwyżek stóp.

Uwarunkowania dalszych decyzji  RPP w zakresie stóp procentowych przedstawił 18 października 2022 r. w programie „Fakty po Faktach” TVN24 prof. Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wprawdzie w wymiarze makroekonomicznym nasza gospodarka rozwija się nadal na satysfakcjonującym wysokim poziomie, jednak prawdopodobnie aktywność gospodarcza ulegnie osłabieniu – ocenił profesor Kochalski. Jego zdaniem należy liczyć się jeszcze w I kwartale 2023 r. z wysokimi odczytami inflacji.

– Po pierwsze, staram się zawsze patrzeć na inflację nie w takich interwałach miesięcznych, a tylko kwartalnych. Myślę, że wszelkie prognozy, którymi dysponujemy, wskazują, że będziemy rzeczywiście na poziomie wysokiej inflacji. Na poziomie mniej więcej tym, który wskazywał ostatni odczyt wrześniowy. Myślę, że pierwszy kwartał 2023 roku to też są przed nami wysokie odczyty inflacji – wyjaśniał członek RPP.

Odpowiadając na pytanie dotyczące przestrzeni do dalszych podwyżek stóp procentowych, profesor Kochalski stwierdził, że nie widzi w tym zakresie dużej przestrzeni.  W uzasadnieniu wymienił dwa istotne czynniki: stan polskiej gospodarki oraz efekty dotychczasowych jedenastu podwyżek stóp procentowych.

– Dlatego, że jeżeli spojrzymy na tzw. lukę popytową, to ona się domyka. Chcę powiedzieć naszym widzom, że chodzi o to, że podnosiliśmy stopy procentowe jedenastokrotnie. To są spektakularne zmiany parametrów polityki pieniężnej i wydaje się, że w kontekście naszych prognoz co do wzrostu gospodarczego, dalsze tak radykalne podwyżki, czy podwyżki w ogóle, mogłyby niewątpliwie ewidentnie wpłynąć na aktywność gospodarczą, ale w efekcie odwrócić trend. Czyli inflacja obniżałaby się, ale bardzo istotnym kosztem dla gospodarki i społeczeństwa – ocenił członek RPP. Zwrócił uwagę, że w listopadzie br. dostępna będzie nowa projekcja NBP w zakresie  inflacji i PKB,  która naświetli Radzie Polityki Pieniężnej główne parametry ekonomiczne i ułatwi dalsze decyzje.

Prof. Cezary Kochalski odniósł się także w wywiadzie do pytań dotyczących organizacji pracy i warunków współpracy członków RPP z jednostkami organizacyjnymi NBP. Powołując się na swoje dotychczasowe funkcjonowanie w Radzie, profesor Kochalski stwierdził, że miał i nadal ma pełny dostęp do materiałów analitycznych NBP, co ułatwia mu podejmowanie decyzji na posiedzeniach RPP.

– Pani redaktor, w obecnym gremium Rady Polityki Pieniężnej zasiadam już od trzech lat, więc mam doświadczenie z poprzedniej kadencji i z obecnej. Wyraźnie i jednoznacznie chcę podkreślić, że nie ma problemu w dostępie do materiałów analitycznych. Nie mam problemu, jako członek Rady Polityki Pieniężnej, i uważam, że nie mają takiego problemu pozostali członkowie Rady Polityki Pieniężnej – podkreślił profesor Kochalski.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Prezes NBP: Pod koniec 2023 r. możliwe już obniżki stóp

Kategoria: Polityka pieniężna
Stabilizacja inflacji w wakacje, potem jej stopniowy spadek, a w czwartym kwartale 2023 r. inflacja „pod kontrolą”, choć jeszcze nie w celu – taki scenariusz zarysował prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP: Pod koniec 2023 r. możliwe już obniżki stóp