W XII napływ kapitału na rynki wschodzące wyniósł 29,0 mld dol.

Napływ kapitału na rynki wschodzące w grudniu 2023 r. wyniósł 29,0 mld dol. po 43,4 mld dol. napływu w listopadzie 2023 r. – podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Na rynki kapitałowe napłynęło ok. 11 mld dol., a na rynek długu napłynęło 18 mld dol.

IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Analizy
Od czasów globalnego kryzysu finansowego i upadku Washington Mutual w 2008 r. amerykański sektor bankowy nie doświadczał takich turbulencji. Zaburzenia na rynku bankowym nie ograniczyły się tylko do USA. Upadek Silicon Valley Bank (SVB) spowodował zawirowania w skali globalnej, przenosząc kryzys zaufania na rynek europejski.
Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Ściana pieniędzy napływa na rynki wschodzące

Kategoria: Waluty
Zeszły rok niewątpliwie należał do amerykańskiego dolara ze wszystkimi tego konsekwencjami dla rynków wschodzących. Jeszcze na początku 2023 r. międzynarodowe instytucje ostrzegały, że prowadzenie luźnej polityki fiskalnej poza rynkami rozwiniętymi skończy się marnie. Te obawy na razie się nie sprawdziły.
Ściana pieniędzy napływa na rynki wschodzące

Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wiosna 2023 r. była w amerykańskim sektorze bankowym okresem największych turbulencji od czasu globalnego kryzysu finansowego. I choć szybkie i zdecydowane działania instytucji amerykańskiej sieci bezpieczeństwa finansowego zdołały przywrócić zaufanie do sektora bankowego, to jednak w efekcie tych zaburzeń upadły trzy banki, w tym First Republic Bank (FRB).
Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?