Zmarł Robert Fogel, laureat ekonomicznego Nobla

W wieku 86 lat zmarł wczoraj Robert Fogel, laureat Nagrody Nobla z ekonomii. Otrzymał ją w 1993 r. za osiągnięcia w dziedzinie historii ekonomii – był pierwszym, który zastosował do niej narzędzia statystyczne i analizę ilościową.

Najbardziej znane i zarazem bardzo kontrowersyjne są badania, które poświęcił instytucji niewolnictwa w USA. Ekonomista przeanalizował i porównał wyniki gospodarcze osiągane przez poszczególne plantacje Stanów Zjednoczonych przed zniesieniem niewolnictwa. Okazało się, że niewolnicze plantacje Południa były bardziej ekonomicznie efektywne niż plantacje Północy, na których zatrudniano ludzi wolnych. Fogel wnioskował, że same czynniki ekonomiczne bez politycznej presji nie doprowadziłyby do zniesienia niewolnictwa.

Przez ostatnich kilkanaście lat Fogel zajmował się problemem zmian technologicznych i ekonomii zdrowia. Udowadniał, że amerykańska kolej nie była taka istotna dla rozwoju XIX w. Ameryki, jak się powszechnie uważa, a także wykazał, że poprawa zdrowia obywateli przyśpiesza rozwój gospodarczy kraju.

Twierdził na przykład, że lepsze odżywianie odpowiedzialne było za wytwarzanie aż jednej trzeciej dochodu narodowego na głowę mieszkańca Wielkiej Brytanii w latach 1790 – 1980 r.

Obserwatorowi Finansowemu opowiadał o tym, jak poprawić konkurencyjność Europy.

>>czytaj: Robert Fogel: Jednolite zasady w Unii zabijają postęp

oprac. SS


Artykuły powiązane

Niewolnictwo we współczesnej gospodarce

Kategoria: Społeczeństwo
Udział pracy niewolniczej w światowej gospodarce jest najniższy w historii, natomiast liczba niewolników jest największa w dziejach.
Niewolnictwo we współczesnej gospodarce