KPMG: Połowa polskich oszustów w garniturach to kierownictwo spółek

Na podstawie przeprowadzonych przez KPMG 596 dochodzeń w sprawach nadużyć gospodarczych wśród białych kołnierzyków, już po raz trzeci opracowano raport globalny przedstawiający szereg relacji między sprawcą oszustwa a jego otoczeniem, doświadczeniem i motywami.
KPMG: Połowa polskich oszustów w garniturach to kierownictwo spółek

(CC By NC SalFalko)

Dzięki porównaniu wyników polskich dochodzeń do ich międzynarodowych odpowiedników scharakteryzowany został profil „polskiego oszusta w garniturze”.

Straty bezpośrednie z tytułu nadużyć gospodarczych w 33 proc. badanych przypadków w Polsce przekroczyły 1 milion dol. W 80 proc. nadużycia wystąpiły w przedsiębiorstwach prywatnych.

Wśród audytów dochodzeniowych przeprowadzonych przez KPMG, ponad połowa oszustów w garniturze to członkowie ścisłego kierownictwa spółek.

Wśród audytów dochodzeniowych przeprowadzonych przez KPMG, ponad połowa „oszustów w garniturze” to członkowie ścisłego kierownictwa spółek (53 proc. badanych przypadków w porównaniu do 29 proc. na świecie). Co ciekawe, wśród dużej grupy młodszych oszustów znalazły się osoby pełniące funkcje kierownicze w departamentach sprzedaży/marketingu oraz zakupów, inaczej niż na świecie, gdzie prym wiódł dział finansowy.

W porównaniu do innych krajów, wiek osób popełniających nadużycia w Polsce jest bardziej zróżnicowany. Popełniane nadużycia zazwyczaj były dokonywane przez osoby w wieku 36-45 lat (33 proc.).

Dominującym stylem zarządzania przestępców w białych kołnierzykach był natomiast styl autokratyczny (40 proc. wskazań w porównaniu do 20 proc. na świecie).

Polski oszust działa szybko i skutecznie. Wyniki raportu wykazują, że większość korporacyjnych oszustów była pracownikami organizacji, które stały się ich ofiarami (93 proc. badanych przypadków). Wskaźnikiem, który zdecydowanie odróżnia Polskę od trendów na świecie, jest staż zatrudnienia w danej organizacji – dla prawie połowy oszustów był krótszy niż 4 lata.

Materiał pochodzi od KPMG

>>cały raport dostępny jest tu: kpmg.pl

(CC By NC SalFalko)

Tagi


Artykuły powiązane

Cyfryzacja zwiększa skalę oszustw na rynku finansowym

Kategoria: Analizy
Pandemia przyśpieszyła digitalizację płatności, w których główną rolę odgrywają urządzenia mobilne. Na ich wykorzystaniu skupiają się także sprawcy wyłudzeń i oszustw na rynku finansowym.
Cyfryzacja zwiększa skalę oszustw na rynku finansowym