(CC By NC SalFalko)
Dzięki porównaniu wyników polskich dochodzeń do ich międzynarodowych odpowiedników scharakteryzowany został profil „polskiego oszusta w garniturze”.
Straty bezpośrednie z tytułu nadużyć gospodarczych w 33 proc. badanych przypadków w Polsce przekroczyły 1 milion dol. W 80 proc. nadużycia wystąpiły w przedsiębiorstwach prywatnych.
Wśród audytów dochodzeniowych przeprowadzonych przez KPMG, ponad połowa oszustów w garniturze to członkowie ścisłego kierownictwa spółek.
Wśród audytów dochodzeniowych przeprowadzonych przez KPMG, ponad połowa „oszustów w garniturze” to członkowie ścisłego kierownictwa spółek (53 proc. badanych przypadków w porównaniu do 29 proc. na świecie). Co ciekawe, wśród dużej grupy młodszych oszustów znalazły się osoby pełniące funkcje kierownicze w departamentach sprzedaży/marketingu oraz zakupów, inaczej niż na świecie, gdzie prym wiódł dział finansowy.
W porównaniu do innych krajów, wiek osób popełniających nadużycia w Polsce jest bardziej zróżnicowany. Popełniane nadużycia zazwyczaj były dokonywane przez osoby w wieku 36-45 lat (33 proc.).
Dominującym stylem zarządzania przestępców w białych kołnierzykach był natomiast styl autokratyczny (40 proc. wskazań w porównaniu do 20 proc. na świecie).
Polski oszust działa szybko i skutecznie. Wyniki raportu wykazują, że większość korporacyjnych oszustów była pracownikami organizacji, które stały się ich ofiarami (93 proc. badanych przypadków). Wskaźnikiem, który zdecydowanie odróżnia Polskę od trendów na świecie, jest staż zatrudnienia w danej organizacji – dla prawie połowy oszustów był krótszy niż 4 lata.
Materiał pochodzi od KPMG
>>cały raport dostępny jest tu: kpmg.pl