Morawiecki: Polska może być krajem najnowszych technologii

16.05.2018
Państwo ma wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, w ich ekspansji międzynarodowej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Państwo ma wspierać przedsiębiorców – uważa premier Morawiecki (KPRM, CC)


Szef rządu uczestniczył we wtorek w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zabrał głos na spotkaniu z przedstawicielami start-upów urządzonym w ramach „European Start-up Days”.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że należy wspierać zarówno start-upy, jak i małe oraz średnie firmy, z których – jak dodał – mogą powstać nawet duże przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym.

„Coraz więcej państw rozumie, że wsparcie dla lokalnego kapitału, dla małych firm, powinno odbywać się poprzez różne mechanizmy” – mówił szef rządu.

Dodał, że wyrównywanie szans musi następować także przez preferencje podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Przedstawicielom start-upów Morawiecki oświadczył, że państwo jest po ich stronie. Jak ocenił, Polska może w perspektywie 10 lat stać się „krajem high-tech”, który będzie „zdumiewać inne państwa i wiele firm na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością”. Morawiecki podkreślał, że to może się stać przede wszystkim dzięki dobrej współpracy między start-upami oraz małymi i średnimi firmami a „całym środowiskiem gospodarczym”.

Szef rządu zaznaczył, że państwo ma wspierać przedsiębiorstwa poprzez fundusze rozwoju.

„Państwo, wbrew tej filozofii z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, to nie jest tylko drzemiący nocny stróż. Państwo ma wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej” – mówił. Przypomniał, że w tym celu powstał m.in. Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Premier ujawnił, że rząd chce „doprowadzić do tego, żeby było jak najwięcej takich firm małych, które stają się większe”. Zaznaczył, że rząd tworzy „całe środowisko”, które ma sprzyjać start-upom, małym i średnim polskim przedsiębiorcom. Przypomniał o wprowadzeniu nowych warunków płacenia składek ZUS, które dla małych firm o przychodach do 5 tys. 300 zł będą naliczane proporcjonalnie. Morawiecki, powołując się na słowa prof. Thomasa Sargenta, który będzie jednym z gości zapowiedzianego na 17-20 maja kongresu „Polska Wielki Projekt”, podkreślił, jak istotne jest pragmatyczne podejście do gospodarki i szanowanie pracownika.

„Inwestowanie w kapitał ludzki daje większą szansę na nowoczesność” – ocenił.

(asp)


Tagi


Artykuły powiązane