Stany Zjednoczone przestały być zależne od importu ropy

Radość jednak trwała krótko. Entuzjaści cieszący się z nowej sytuacji geopolitycznej Stanów Zjednoczonych nie przewidzieli jaki wpływ zwiększona podaż niekonwencjonalnej ropy naftowej i gazu łupkowego będzie miała wpływ na ceny surowców energetycznych.
Stany Zjednoczone przestały być zależne od importu ropy

(CC BY-SA Richard Masoner)

„Wyłania się szkic nowej energetycznej mapy świata. Jej centrum nie jest Bliski Wschód, ale zachodnia półkula” – ocenia Daniel Yergin, ekspert do spraw rynku ropy. „Nowa oś biegnie od prowincji Alberta w Kanadzie, przez gazonośne łupki Północnej Dakoty i południowego Teksasu aż po wielkie złoża pod dnem morza odkryte w pobliżu Brazylii”. To wszystko oznacza duża zmianę geopolityczną, która wzmacnia międzynarodową rolę Stanów Zjednoczonych.

Jednak zwiększona podaż surowców energetycznych bardzo obniżyła ich cenę i przekreśla szansę na odbudowę przemysłu w Stanach Zjednoczonych finansowanego z dochodów z ropy i gazu.

Cały komentarz na stronie The Nation.

(CC BY-SA Richard Masoner)

Tagi


Artykuły powiązane

Surowy kapitalizm ma zapach ropy

Kategoria: Recenzje
„Czarne złoto” pozostaje od dekad w centrum światowej gospodarki i systemów energetycznych, wszyscy jednak nie doceniają wielkiej i wielowymiarowej roli petrochemii – przekonuje Adam Hanieh w książce „Crude Capitalism”.
Surowy kapitalizm ma zapach ropy

Polityka grupy OPEC+ wpływa na spadek cen ropy naftowej

Kategoria: Sektor niefinansowy
Tendencję spadkową cen ropy naftowej na rynkach globalnych wyraźnie widać od maja 2024 r. Do odwrócenia trendów cenowych przyczyniły się decyzje państw OPEC+ w zakresie redukcji wydobycia surowca, przy nadprodukcji ropy w niektórych krajach członkowskich grupy. Dodatkowym czynnikiem jest pewne obniżenie ryzyka geopolitycznego w ostatnich tygodniach.
Polityka grupy OPEC+ wpływa na spadek cen ropy naftowej