Tylko Francja wyprzedza USA w wydatkach socjalnych

OECD definiuje "wydatki socjalne" jako wydatki, których celem jest redystrybucja zasobów od grupy zamożniejszej i uprzywilejowanej do grupy mniej zamożnej i mniej uprzywilejowanej.
Tylko Francja wyprzedza USA w wydatkach socjalnych

(CC BY-SA Bill Brooks)

W zwykłych statystykach USA jest znacznie z tyłu pod tym względem, zwłaszcza jeśli porównać to państwo z Europą. Jednak nie bierze się zazwyczaj pod uwagę, że w USA – celem przeprowadzenia socjalnych transferów – stosuje się inne niż w Europie narzędzia. W Europie bazuje się na świadczeniach gotówkowych, bądź niegotówkowych, którymi administrują bezpośrednio rzady. W USA mamy cały szereg innych narzędzi pośrednich, włączając w to ulgi i „kredyty” podatkowe. Niektóre z nich mają na celu stymulowanie „prywatnych wydatków socjalnych”.

Jeśli skorygujemy statystyki o te prywatne wydatki socjalne, czyli stworzymy statystykę „całkowitych wydatków socjalnych netto” to okaże się, że USA ustępują wyłącznie Francji!

Cały komentarz na stronie Mises Institute.

(CC BY-SA Bill Brooks)

Tagi


Artykuły powiązane

Mniej na jedzenie, więcej na ubrania i rekreację

Kategoria: Oko na gospodarkę
Ponad 47 mld euro – w przeliczeniu – wydali Polacy w 2018 r. na wyżywienie i napoje bez alkoholu. Udział jedzenia w wydatkach, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, systematycznie maleje. Od odpowiedzi na pytanie: ile rodzina wyda na jedzenie, nie mniej interesujące jest: ile przeznaczy na ubrania lub rozrywkę.
Mniej na jedzenie, więcej na ubrania i rekreację

Wysokość świadczeń socjalnych wpływa na liczbę imigrantów

Kategoria: Raporty
Polska w latach 1994 – 2015 stała się jednym z najbardziej nierównych pod względem dochodów krajów w Europie; opiniami ekonomistów można łatwo manipulować; wysokość świadczeń socjalnych wpływa na liczbę imigrantów – to tylko niektóre z wniosków z najnowszych ekonomicznych badań naukowych.
Wysokość świadczeń socjalnych wpływa na liczbę imigrantów

Zdrowie będzie coraz droższe

Kategoria: Oko na gospodarkę
Z 8,8 proc. w 2018 r. do 10,2 proc. wzrośnie do 2030 r. udział wydatków na zdrowie w krajach należących do OECD. W Polsce wydatki na zdrowie – publiczne i z własnej kieszeni razem wzięte – wzrastają szybciej niż w wielu innych krajach, ale w ostatnich latach wzrost ten nie dorównuje tempu wzrostu PKB.
Zdrowie będzie coraz droższe