Powell, Fed: Poprawa oceny gospodarki USA dzięki stymulacji fiskalnej

Perspektywy dla gospodarki USA w ostatnich miesiącach się poprawiły - twierdzi Jerome Powell, prezes Fed.
Powell, Fed: Poprawa oceny gospodarki USA dzięki stymulacji fiskalnej

Jerome Powell, prezes Fed (CC BY NC ND Brookings)

Kilka czynników wspiera perspektywy: polityka fiskalna stała się bardziej stymulacyjna, ciągły przyrost miejsc pracy wspiera dochody i zaufanie, a wzrost za granicą jest znajduje się na mocnej ścieżce. Ponadto, ogólne warunki finansowe pozostają akomodacyjne. (…) Fundamenty popytu pozostają solidne – ocenił Powell na konferencji prasowej.

Wyraził nadzieję, że skutki reformy podatkowej pozwolą na wzrost wydajności pracy w USA.

W ocenie Fed, ryzyka dla stabilności systemu finansowego USA są „umiarkowane” z uwagi na m.in. wysokie dokapitalizowanie sektora bankowego przy wysokiej płynności, czy niezbyt wysokie wylewarowanie gospodarki.

Odnosząc się do utrzymującej się poniżej 2-proc. celu inflacji, Powell stwierdził, że wynika to „co najmniej częściowo” z „dziwnych” spadków cen w poprzednim roku.

„W kolejnych miesiącach, gdy spadki te nie będą brane pod uwagę w obliczeniach, inflacja powinna zbliżyć się do 2 proc. i ustabilizować się wokół tego poziomu w średnim terminie” – powiedział.

tus/ asa/

 

Jerome Powell, prezes Fed (CC BY NC ND Brookings)

Tagi


Artykuły powiązane

Fed zaczyna podwyżki stóp bez obaw o recesję

Kategoria: Raporty
Główna stopa procentowa w USA wzrosła 16 marca o 0,25 proc. To pierwsza podwyżka Fed - amerykańskiego banku centralnego - od 2018 roku. Wtedy cykl zatrzymał się na stopie 2,5 proc., teraz może to być 2,8 proc. już nawet w 2023 r.
Fed zaczyna podwyżki stóp bez obaw o recesję