Podcast: Bez energii atomowej polska energetyka wpadnie w kryzys

Polska weszła w intensywny proces transformacji energetycznej. Jakie będą ekonomiczne koszty odejścia od węgla oraz jakie możliwości dla gospodarki przyniesie energetyka oparta na atomie i OZE mówił Wojciech Jakóbik - redaktor naczelny Portalu BiznesAlert.

W Polsce wciąż 70% energii czerpiemy z węgla. Mamy za mało elektrowni w stosunku do potrzeb, dlatego musimy kontynuować reformę systemu energetycznego. Niezwykle istotne jest właściwe wyważenie trzech kluczowych kwestii, które można określić jako swoisty trójkąt zależności: bezpieczeństwo dostaw – atrakcyjna cena – ochrona środowiska. W przyszłości najwięcej energii czerpać będziemy z atomu oraz z odnawialnych źródeł.

Zdaniem Wojciecha Jakóbika mamy szansę zaprojektować nasz system energetyczny od nowa, co przyniesie wymierne rezultaty u progu następnej dekady.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify:

Bez energii atomowej polska energetyka wpadnie w kryzys – Obserwator Finansowy | Podcast on Spotify

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Polski scenariusz transformacji energetycznej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Transformacja energetyczna w Polsce to wielowątkowy i wielopłaszyznowy proces i na poziomie unijnym, i w kontekście wojny w Ukrainie – mówi Magdalena Maj, kierownik Zespołu Klimatu i Energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Polski scenariusz transformacji energetycznej

Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Kategoria: Ekologia
Udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii wynosi w Polsce około 16 proc. Do 2030 r. powinien on wzrosnąć do 23 proc., a dekadę później co najmniej do 28,5 proc. W obliczu zagrożeń klimatycznych i geopolitycznych oczekuje się, że nasze cele będą bardziej ambitne.
Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Podcast: Dobra polityka mieszkaniowa jest fundamentem

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
Mieszkanie nie jest zwykłym towarem. Na pewno nie jest tak, że możemy sobie te same zasady, które kształtują ceny prostych towarów np. mleka czy chleba przekładać na rynek mieszkaniowy. Tu mamy zupełnie innego rodzaju mechanizmy, a potrzeba mieszkaniowa jest potrzebą egzystencjalną – mówi dr Krzysztof Mazur, ekspert, polityk, politolog zajmujący się politykami mieszkaniowymi, były wiceminister rozwoju.
Podcast: Dobra polityka mieszkaniowa jest fundamentem