Wydatki na zdrowie rosną na całym świecie

Wydatki na zdrowie rosną na całym świecie

(CC By NC ND Gunnar Ries)

Analiza przeprowadzona przez The Economist Intelligence Unit (EIU) pokazuje, że wydatki na opiekę zdrowotną rosną. W tym roku publiczne i prywatne środki przeznaczone na ten cel wyniosą w Europie Zachodniej średnio ponad 4,3 tys. dol. na osobę. Za trzy lata będzie to 4,6 tys. dol. W Europie Środkowej i Wschodniej kwoty te są cztery razy mniejsze: w 2013 r. – 945 dolarów, 2016 r. – 1211 dol. i są porównywalne z krajami Ameryki Łacińskiej.

Kryzys ekonomiczny i konieczność optymalizacji kosztów wymogły na rządach wielu państw reformy systemów ochrony zdrowia. W ostatnich latach przeprowadzono je m.in.: w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Brazylii, Niemczech i Francji.

– Zmiany na dużych rynkach w Europie, USA i Azji miały wpływ na sektor na całym świecie. Kryzys powoduje m.in. presję cenową wywieraną na firmy farmaceutyczne oraz zastępowanie leków patentowych przez tańsze preparaty generyczne  – mówi Agnieszka Sarna, menedżer z zespołu doradztwa dla sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia w firmie doradczej Deloitte, która prowadziła badanie wspólnie z EIU.

Dlatego największym wyzwaniem dla ponad 40 proc. przedstawicieli sektora farmaceutycznego
i ochrony zdrowia są kontakty z niedawno powołanymi lub zreformowanymi agendami rządowymi. Aż 43 proc. firm, które wzięły udział w globalnym badaniu „Health care reform and life sciences: Threat, opportunity or both?” przeprowadzonym przez Deloitte, przyznało, że zwiększyło budżety działów, które odpowiadają za kontakty ze stroną rządową.

Raport wskazuje także, że celem reform systemów ochrony zdrowia w wielu krajach, obok optymalizacji kosztów czy zwiększenia dostępu pacjentów do usług, jest także nacisk na rozwój innowacyjności produktów medycznych i innych artykułów wytwarzanych przez spółki z tego sektora. Tak jest m.in. w Chinach, Brazylii czy Wielkiej Brytanii, w których firmy prowadzące działalność naukowo-badawczą mają łatwiejszy dostęp do finansowania lub preferencyjne stawki podatkowe.

Zdaniem ekspertów Deloitte jest to szansa na rozwój dla branży farmaceutycznej i medycznej, które już teraz powinny zmodyfikować proces prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, aby dostosować się do nowych warunków. Dostrzegają to także sami badani, spośród których aż 65 proc. deklaruje, że zmieniło lub zmieni swoje podejście do procesu innowacji w ciągu najbliższych trzech lat.
Z kolei 58 proc. badanych woli dostosować swoje modele sprzedaży do nowych wymogów regulacyjnych.

Reformy wiążą się z istotnymi wyzwaniami, ale niemal połowa ankietowanych (47 proc.) dostrzega
w nich również ogromne możliwości rozwoju. Dlatego 39 proc. respondentów stawia na tworzenie produktów spełniających wymagania reformowanych systemów ochrony zdrowia, w szczególności ukierunkowanych na realizację potrzeb pacjenta. Ponad jedna trzecia przedstawicieli branży farmaceutycznej (36 proc.) uważa, że szerszy dostęp do rynku stanowi jedną z głównych możliwości, jakie otwierają się przed nimi dzięki wdrożonym reformom.

(źródło: Deloitte)

(źródło: Deloitte)

>>Pełny raport: www.deloitte.com/pl/raporty

oprac. km

(CC By NC ND Gunnar Ries)
(źródło: Deloitte)
Health_reform

Tagi


Artykuły powiązane

Brexit może obniżyć PKB Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Import Wielkiej Brytanii w przypadku brexitu z umową obniży się o 11 proc. – szacują naukowcy z londyńskiego National Institute of Economic and Social Research. W przypadku twardego brexitu, spadek będzie większy – wyniesie 19 proc.
Brexit może obniżyć PKB Polski

Czarne chmury nad Wielką Czwórką

Kategoria: Instytucje finansowe
Oblicze firm audytorsko-doradczych, zwanych Wielką Czwórką, bardzo się zmieniło i nosi ślady wielu niezbyt chwalebnych zdarzeń, mimo że od dekad jest pudrowane skutecznym PR-em. Żyją obecnie w wygodnej symbiozie, ale ten okres się kończy, bo nadchodzą ich „ubery” i „amazony”.
Czarne chmury nad Wielką Czwórką

Rynek farmaceutyczny w Europie Środkowej i Południowej stale rośnie

Kategoria: Analizy
Polskie firmy farmaceutyczne oferują wykwalifikowanych pracowników, niskie koszty pracy, know-how i rosnące doświadczenie. W 2017 r. Polska wytworzyła produkty farmaceutyczne o wartości 3,1 mld euro, co stawia ją na szóstym miejscu w Europie.
Rynek farmaceutyczny w Europie Środkowej i Południowej stale rośnie