Ceny żywności nie rozpędzą inflacji

Ceny żywności nie rozpędzą inflacji

(CC0 Pixabay)

– Prognozy ekspertów wskazują, że w 2018 r. żywność będzie drożała znacznie słabiej niż w tym roku i nie spowodują znaczącego wzrostu inflacji. Według najnowszych szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w czerwcu 2018 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych będą o 2,5-3 proc. wyższe niż w grudniu obecnego roku, a ich przeciętny poziom w pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. będzie wyższy o 3 proc.

Według ocen Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na koniec pierwszego kwartału 2018 r. ceny skupu mleka mogą być wyższe niż obecnie nawet o 10 proc. a masła o 17-26 proc. [I kw. 2018 do I kw. 2017 – przyp. red.]. To przeczy wcześniejszym prognozom mówiącym, że ceny masła będą stopniowo się obniżać.

Nic nie wskazuje także na to, by spadły ceny jaj. Możemy za to liczyć na niższe ceny cukru. IERiGŻ spodziewa się także w 2018 r. spadku cen mięsa drobiowego – ocenia Roman Przasnyski, główny Analityk GERDA BROKER.

 

 

(CC0 Pixabay)

Tagi


Artykuły powiązane

Pięć lat rosyjskich sankcji – kto zyskał, kto stracił

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjskie embargo miało być z jednej strony „karą” dla zachodnich eksporterów za sankcje przeciwko Rosji, z drugiej zaś narzędziem wspierania rodzimej produkcji. W obu tych wymiarach Rosja nie odnotowała sukcesu.
Pięć lat rosyjskich sankcji – kto zyskał, kto stracił

Perspektywy gospodarki w lipcowej projekcji inflacji i PKB

Kategoria: Pracownicy NBP
Na początku lipca NBP opublikował projekcję inflacji i PKB. Co pokazuje najnowsza projekcja i jakie są perspektywy polskiej gospodarki - mówi Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
Perspektywy gospodarki w lipcowej projekcji inflacji i PKB

Rosyjskie kłopoty ze statystyką

Kategoria: Analizy
Na tle pogarszającej się sytuacji gospodarczej Rosji, w dyskusji o możliwościach przejścia od stagnacji do rozwoju, wyraźniej widać zderzenie optymistycznych zapewnień administracji rządowej o tym, że jest dobrze, a będzie lepiej, z odczuciami analityków i zwykłych Rosjan, że jest źle, a może być gorzej.
Rosyjskie kłopoty ze statystyką