Autor: Marek Pielach

Dziennikarz Obserwatora Finansowego, specjalizuje się w makroekonomii i finansach publicznych

Kowalski: Podwyżka ratingu Polski jest prawdopodobna

W czwartek agencja Fitch zmieniła ze stabilnej na pozytywną perspektywę ratingu Polski. Oznacza to, że istnieje większe niż 50-proc. prawdopodobieństwo podwyżki ratingu w ciągu 24 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że podwyżka nastąpi automatycznie – wyjaśnia Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska. Złoty wyraźnie się umocnił.
Kowalski: Podwyżka ratingu Polski jest prawdopodobna

Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska fot. Fitch

Obserwator Finansowy: Rozmawialiśmy w czerwcu 2012 r. i wtedy Polska miała ocenę A minus z perspektywą stabilną. Co stało się od tamtego czasu, że perspektywa została zmieniona na pozytywną?

Piotr Kowalski: Komitet Ratingowy z jednej strony docenił efekty wdrażanego programu konsolidacji finansowej, który doprowadził do znacznego spadku deficytu budżetowego w ciągu ostatnich dwóch lat oraz stabilizacji poziomu długu publicznego. Z drugiej strony wziął pod uwagę odporność polskiej gospodarki na kryzys w Europie, relatywnie silny sektor bankowy oraz dobre perspektywy dla Polski, zwłaszcza zaś eksportu w średnim okresie, kiedy nastąpi odbicie w Europie.

>>Komunikat Fitch w sprawie ratingu Polski

Czy nie było tak, że oprocentowanie polskich obligacji najpierw spadło poniżej 4 proc. a agencje ratingowe teraz muszą to uzasadniać?

Nie. Fitch w podejmowaniu swoich decyzji nie sugeruje się cenami jakichkolwiek instrumentów, a koncentruje się na czynnikach makro.

Co w państwa terminologii oznacza „perspektywa pozytywna”? Czy jest równoznaczna z tym, że w lutym 2014 roku, przy kolejnym przeglądzie, jako scenariusz bazowy zakładacie podwyższenie ratingu?

Perspektywa pozytywna oznacza, że istnieje większe niż 50 proc. prawdopodobieństwo podwyżki ratingu w ciągu 24 miesięcy. Nie oznacza to w żadnej mierze, że taka podwyżka na pewno nastąpi i jest automatyczna. W przypadku Polski musi zostać spełnione kilka warunków, aby ten scenariusz się zmaterializował, co precyzyjnie przekazaliśmy w naszym komunikacie o zmianie perspektywy.

Czym jeszcze Polska wyróżnia się negatywnie na tle krajów z A bez minusa?

Zdecydowanie najsłabszym elementem ratingu są wskaźniki związane z długiem zewnętrznym. Odstajemy również, jeśli chodzi o zamożność mierzoną PKB na mieszkańca.

>>opinie analityków w sprawie decyzji Fitch

Rozmawiał Marek Pielach

Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska fot. Fitch

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse

Kategoria: Trendy gospodarcze
Napływ imigrantów z Ukrainy w czasie obecnej wojny krótkoterminowo powoduje trudności, natomiast w długim terminie jest szansą na uzupełnienie polskiego rynku pracy - mówi Obserwatorowi Finansowemu Beata Javorcik, Główna Ekonomistka EBOR.
Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse