Lagarde: Chmury nad światową gospodarką pociemniały

Chmury nad światową gospodarką pociemniały, szczególnie od naznaczonego konfliktami szczytu G7 - oceniła Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w poniedziałek w Berlinie.
Lagarde: Chmury nad światową gospodarką pociemniały

Christine Lagarde. (CC BY-NC IMF)

W stolicy Niemiec odbyło się 10. spotkanie G7 (USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Japonia), z udziałem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel oraz przywódców najważniejszych światowych organizacji handlowych i finansowych – Światowej Organizacji Handlu (WTO), Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz – po raz pierwszy – Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB).

Lagarde przypomniała, że światowy wzrost gospodarczy na 2018 rok nadal prognozowany jest na poziomie 3,9 proc. i na podobnym poziomie w 2019 roku. Nie wolno zagrażać temu stanowi rzeczy poprzez błędne zachowanie, podkreśliła kanclerz Angela Merkel. Jak wskazuje dpa, stanowiło to aluzję do protekcjonistycznych działań handlowych podejmowanych przez administrację USA oraz nowe amerykańskie cła na import unijnej stali i aluminium.

Szefowa rządu Niemiec przypomniała, że kryzys gospodarczy i finansowy sprzed 10 lat udało się przezwyciężyć tylko dzięki współpracy wszystkich dotkniętych nim państw. A Christine Lagarde dodała, że zaufanie wśród przedsiębiorców spada właśnie z powodu działań zakłócających handel.

„Z tego powodu musimy powstrzymać eskalację napięć. Działanie w myśl zasady ‘ząb za ząb’ w niczym nie pomoże” – dodał dyrektor generalny WTO Roberto Azevedo.

 

 

Christine Lagarde. (CC BY-NC IMF)

Tagi


Artykuły powiązane

Team Europe: Europejska drużyna dla globalnego rozwoju

Kategoria: Analizy
Odpowiadając na globalny kryzys pandemiczny i związane z nim potrzeby krajów rozwijających się UE zadziałała jako jedna europejska drużyna (Team Europe). Bezprecedensowe działania podjęte przez UE w związku z agresją Rosji na Ukrainę dają dużą nadzieję, że tak nadal będzie.
Team Europe: Europejska drużyna dla globalnego rozwoju

Wpływ konfliktów geopolitycznych na handel i wzrost gospodarczy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Badanie pokazało, że rozdzielenie światowego systemu handlu na dwa bloki – amerykański i chiński – spowodowałoby w 2040 r. obniżenie światowego dobrobytu o około 5 proc. w porównaniu z sytuacją wyjściową. Straty byłyby największe (ponad 10 proc.) w regionach o niskich dochodach.
Wpływ konfliktów geopolitycznych na handel i wzrost gospodarczy