Pod koniec roku gospodarka ostro zahamuje

Fluktuacja notowań giełdowych przypomina wahania obserwowane bezpośrednio po atakach terrorystycznych z 11 września. Jest więc równie źle i nikt nie wie, czego się spodziewać. Z badania szesnastu wcześniejszych przypadków podobnych szoków wynika, że obecny wstrząs z powodu niepewności wywoła pod koniec 2011 roku ostre, ale krótkotrwałe skurczenie się gospodarki mniej więcej o 1 proc., po którym, wiosną 2012 roku, dojdzie do ożywienia.
Pod koniec roku gospodarka ostro zahamuje

Rynkami rządzą dziś emocje spowodowane takim samym szokiem, jak wcześniej wywołanym przez wojny w Zatoce Perskiej czy zamach terrorystyczny 11 września. (CC By-NC VA Comm)

Z powodu kryzysu wywołanego w Europie przez zadłużenie państw eurolandu i na początku sierpnia w Stanach Zjednoczonych w systemach gospodarczych zapanowała ogromna niepewność. Wskaźnik VIX informujący o fluktuacji notowań na giełdach, jeden z instrumentów wykorzystywanych do oceny niepewności gospodarczej, skoczył do poziomu, którego nie odnotowano od krachu z 2008 roku.

Wahania notowań na giełdach są teraz tak wielkie, że nie różnią się od tych, które odnotowywano po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, a więc w okresie skrajnej niepewności politycznej i gospodarczej. Gwałtownie również przybywa innych oznak niepewności, między innymi nagłówków mówiących o katastrofalnej sytuacji oraz liczby przypadków użycia słowa „niepewny” w relacjach prasowych (Alexopoulos, Cohen 2008).

W tym momencie nikt nie wie, co będzie dalej.

Wahania kursów akcji spółek uwzględnianych w indeksie S&P 100 (w proc.)

VOX EU Bloom

na osi poziomej:

Gulf War I – pierwsza wojna w rejonie Zatoki Perskiej

LTCM default – bankructwo funduszu LTCM

WorldCom & Enron – afery WorldComu i Enronu

Gulf War II – druga wojna w rejonie Zatoki Perskiej

Credit Crunch – kryzys na rynku kredytowym

Greece – kryzys grecki

Debt Disaster – zapaść wywołana przez zadłużenie publiczne

wskaźnik VIX powszechnie zwany „indeksem strachu”. Uwaga: sporządzono na podstawie dziennych wartości wskaźnika, którego wartości miesięczne podano w: Bloom 2009, The impact of uncertainty shocks (tam można się zapoznać ze szczegółowymi danymi).

Wyniki badań dowodzą, że niepewność prowadzi do recesji

Przeanalizowałem szesnaście wcześniejszych przypadków szoku – skutki wydarzeń takich, jak ataki terrorystyczne z 11 września, kryzys kubański czy zabójstwo Johna Kennedy’ego – dochodząc do wniosku, że jedyną pewną rzeczą towarzyszącą tym kryzysom były poważne, ale krótkotrwałe recesje (Bloom 2009).

Gdy przyszłość wywołuje uczucie niepewności, czekamy i wstrzymujemy się z działaniami.

• Przedsiębiorstwa nie zwiększają zatrudnienia ani nie inwestują w nowy sprzęt, gdy nie mają pewności, jak będzie wyglądać zapotrzebowanie.

• Konsumenci nie kupują nowych samochodów ani telewizorów, nie zmieniają także mebli, gdy nie mają pewności, jak będzie z ich wypłatami. Gospodarka staje, wszyscy czekają.

Najmocniejsze ciosy zbierają sektory artykułów trwałych

Taki szok wywołany przez niepewność najsilniej uderza w branże, w których wytwarza się artykuły trwałe, a więc samochody, telewizory czy meble. Gdy chcemy te rzeczy wymienić, możemy z tym poczekać. W tych branżach na ogół odnotowuje się ogromny spadek zapotrzebowania, często znacznie przekraczający 50 proc., ponieważ konsumenci postanawiają kupić drogie dobra trwałe za jakieś pół roku.

Na podstawie własnych badań przewiduję pod koniec 2011 roku kolejne krótkotrwałe, ale ostre kurczenie się gospodarki mniej więcej o 1 proc. Wiosną 2012 roku powinniśmy się natomiast spodziewać ożywienia.

Z reguły szok prowadzi do spadku tempa wzrostu gospodarczego mniej więcej o 2 proc. natychmiast po szoku i do ożywienia około sześciu miesięcy później, gdy niepewność nieco ustąpi. Analizując poprzednie przypadki poprawnie przewidziałem podobną recesję przed zapaścią na rynku kredytów. Obecna sytuacja przedstawia się niestety bardzo podobnie, przez co należy się spodziewać zbliżonych konsekwencji. Te analizy nie są wyłącznie wynikiem moich badań. Wykorzystałem rezultaty, które opublikował Ben Bernanke, były wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Stanforda. Ta mało obecnie znana, zapomniana praca Irreversibility, Uncertainty and Cyclical Investment ukazała się w numerze periodyku „Quarterly Journal of Economics” z 1983 roku. Większość ekonomistów przypuszczalnie już zapomniała o tej publikacji, ale możemy być pewni, że prezes Rady Rezerwy Federalnej nie należy do tych, którzy o niej nie pamiętają.

Nicholas Bloom, profesor Uniwersytetu Stanforda, były doradca resortu Skarbu Wielkiej Brytanii.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się w VoxEU.org (tam też dostępna jest pełna bibliografia). Tłumaczenie za zgodą wydawcy.

Rynkami rządzą dziś emocje spowodowane takim samym szokiem, jak wcześniej wywołanym przez wojny w Zatoce Perskiej czy zamach terrorystyczny 11 września. (CC By-NC VA Comm)
VOX EU Bloom
VOX EU Bloom

Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (02–06.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (30.05–03.06.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce