Oko na gospodarkę: Migracje psują gospodarki opuszczanych krajów

Od wczesnych lat 90. niemal 5,5 proc. ludności Europy Wschodniej wyemigrowało. Wbrew naszym subiektywnym odczuciom nie Polacy jednak są największymi migrantami w tej części świata.

1120-OKOAmerykanie są trzykrotnie bardziej skłonni przenieść się do innego stanu w poszukiwaniu pracy niż Europejczycy, by przekroczyć w tym celu granicę – zbadał Bank Światowy.

W ostatnich latach jednak statystyki i trendy zmienia nadzwyczajna mobilność wschodnich Europejczyków. W 2014 roku aż 20 proc. obywateli UE mieszkających poza swoim krajem stanowili Rumuni.

Unia Europejska uważa, że ​​rozszerzenie wolnego ruchu na terenie UE zwiększyło PKB wspólnoty o 40 mld euro.

W sytuacjach kryzysowych swobodny przepływ może działać jak makroekonomiczny stabilizator, zwłaszcza w strefie euro, gdzie waluty nie można regulować.

Tracą zaś kraje, z których odpływają obywatele i pracownicy.

Niedawny raport MFW stwierdził, że postkomunistyczna emigracja z krajów Europy Wschodniej zahamowała ich wzrost i pogłębiła problemy demograficzne.

Rumunia jest jednym z krajów najbardziej tym dotkniętych. Populacja Rumunii zmniejszyła się z 22 mln w 2000 roku do poziomu poniżej 20 mln dziś.

(źródło: The Economist)

1120-OKO

Tagi


Artykuły powiązane

Ewolucja w podejściu MFW do kontroli przepływów kapitału

Kategoria: VoxEU
Po kryzysie azjatyckim MFW rewiduje swoje poglądy na temat polityki zarządzania zmiennymi przepływami kapitału. Fundusz uznaje obecnie, że może istnieć potrzeba prewencyjnego wykorzystania kontroli przepływu kapitału.
Ewolucja w podejściu MFW do kontroli przepływów kapitału

MFW wspiera zdolności instytucjonalne państw, m.in. z pomocą Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
MFW od lat wspiera państwa członkowskie w budowaniu zdolności instytucjonalnych i to głównie za pośrednictwem ośrodków regionalnych. Najnowszym jest Regionalne Centrum Pomocy Technicznej MFW na Kaukazie, w Azji Środkowej i Mongolii (CCAMTAC), którego jednym z donatorów jest - po raz pierwszy - Polska.
MFW wspiera zdolności instytucjonalne państw, m.in. z pomocą Polski