Globalny wyścig regulacyjny w zakresie AI
Kategoria: Trendy gospodarcze
Prof. Mark Coeckelbergh (fot. mat. prasowe)
„Nie powinniśmy bać się sztucznej inteligencji, ale powinniśmy bać się autorytaryzmu i totalitaryzmu” – twierdzi prof. Mark Coekelbergh, belgijski filozof specjalizujący się w cyfrowych technologiach.
Mark Coeckelbergh jest profesorem filozofii mediów i technologii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego, a także członkiem różnych podmiotów wspierających budowanie polityki w obszarze sztucznej inteligencji, robotyki i technologii, takich jak Grupa Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej, Rada Ekspertów ds. Etyki Sztucznej Inteligencji przy Austriackiej Komisji ds. UNESCO, Austriacka Rada ds. Robotyki i Sztucznej Inteligencji czy Austriacka Rada Doradcza ds. Mobilności Zautomatyzowanej. Prowadzi badania w interdyscyplinarnych projektach z zakresu SI i robotyki, uczestnicząc w takich programach jak PERSEO, Dream, INBOTS, Satori, SIENNA czy WASP-HS.
Zdaniem Coeckelbergha coraz powszechniejsze wdrażanie SI bez refleksji nad jej wpływem na przyszłość ludzkości może nam poważnie zaszkodzić, dlatego profesor w swojej działalności namawia do wprowadzenia regulacji, nie tylko na płaszczyźnie technologicznej, ale także etycznej, społecznej i politycznej. Zachęca jednocześnie do stworzenia tzw. etyki pozytywnej, czyli wizji świata, którą chcielibyśmy urzeczywistniać za pomocą nowych technologii. Swoje poglądy zaprezentował w osiemnastu monografiach naukowych i licznych artykułach, a jego publikacje takie jak „AI Ethics, The Political Philosophy of AI” czy „Why AI Undermines Democracy and What to Do About It” przetłumaczono na wiele języków.
Profesor weźmie udział w pierwszym dniu kongresu „Futurist of The Year 2024”, który odbędzie się w kwietniu w Warszawie.
„Futurist of the Year 2024” – technologia, bankowość, edukacja
„Futurist of the Year 2024” to pierwszy futurologiczny kongres zainicjowany w celu stworzenia międzynarodowego i interdyscyplinarnego miejsca debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji. To wydarzenie o charakterze edukacyjnym, ukierunkowanym na rozwijanie i inspirowanie przyszłych liderów, a także na promowanie odpowiedzialnego i etycznego podejścia do wyzwań, jakie niesie przyszłość.
W ciągu trzech dni do Polski przyjadą najwybitniejsi przedstawiciele świata edukacji, bankowości i nowoczesnych technologii, a przede wszystkim najlepsi światowi futurologowie.
Kongres potrwa od 9 do 11 kwietnia 2024 r. Więcej informacji oraz ramowy program można znaleźć na stronie www.futuristoftheyear.com.
„Obserwator Finansowy” jest patronem medialnym Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika oraz kongresu „Futurist of the Year 2024”.