Biden: Zaproponuję Kongresowi USA wzmocnienie reg. dla banków

Zwrócę się do Kongresu USA o wzmocnienie regulacji systemu bankowego – poinformował podczas poniedziałkowego wystąpienia prezydent USA Joe Biden. Prezydent USA dodał, że dostęp do depozytów w upadłych bankach jest zapewniony przez rząd.

„Amerykanie mogą mieć pewność, że system bankowy jest bezpieczny, a ich depozyty będą tam, kiedy będą ich potrzebować” – powiedział Biden w poniedziałek podczas przemówienia w Białym Domu.

„Wszyscy klienci, którzy mieli depozyty w tych bankach, mogą być pewni, że będą one chronione – i od dziś będą mieli dostęp do swoich pieniędzy” – dodał.

Biden powiedział, że podatnicy nie poniosą żadnych strat, a osoby odpowiedzialne za upadki banków zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

„Inwestorzy w bankach nie będą chronieni. Świadomie podjęli ryzyko, a kiedy ryzyko się nie opłaciło, inwestorzy tracą pieniądze. Tak działa kapitalizm” – powiedział prezydent USA.

Media wskazują, że prezydent USA stara się uspokoić opinię publiczną co do stanu amerykańskiego systemu finansowego po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank, które wzbudziły obawy przed kryzysem bankowym na pełną skalę.

W niedzielę Biden powiedział, że jest zdeterminowany, aby osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.

Fed powołał fundusz, który będzie przyjmował w zastaw obligacje po cenach nominalnych, dzięki czemu banki pozyskają potrzebną płynność, bez konieczności sprzedaży instrumentów ze stratą.

Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków – ogłosiły w niedzielę Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Pieniądze otrzymają też klienci innego zamkniętego banku, Signature Bank.

Jak zapowiedziano, swoich wkładów nie odzyskają akcjonariusze banku, zaś jego kierownictwo zostało zwolnione. Straty z tytułu likwidacji banku pokryje federalny fundusz gwarancyjny. Mimo że według prawa gwarantowane są tylko depozyty do kwoty 250 tys. USD, to administracja zdecydowała się zapewnić klientom dostęp do wszystkich ich kont w SVB, powołując się na chęć wyeliminowania ryzyka dla systemu bankowego.

Upadłość Silicon Valley Bank była największą zapaścią bankową w USA od kryzysu finansowego w 2008 r. i wzbudziła obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki. W SVB swoje pieniądze lokowała duża część startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Dobre wyniki finansowe banków skandynawskich

Kategoria: Analizy
Banki operujące w państwach skandynawskich charakteryzują się obecnie dobrą kondycją finansową. Są przede wszystkim silne kapitałowo i mają nadwyżki płynności.
Dobre wyniki finansowe banków skandynawskich

Niuanse chińskiego systemu finansowego

Kategoria: Analizy
W chińskim systemie finansowym banki są instrumentem realizacji celów gospodarczych rządu. Otwartym pozostaje pytanie, jak długo rola ta będzie utrzymana.
Niuanse chińskiego systemu finansowego