BIEC: Barometr Ofert Pracy w styczniu ’24 wzrósł o 1,4 pkt

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, wyniósł w styczniu 2024 r. w Polsce 245,4 pkt, co oznacza wzrost o 1,4 pkt wobec grudnia 2023 r. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Autorzy badania podają, że aktywność pracodawców na polskim rynku pracy, ze względu na osłabioną w porównaniu do ubiegłych lat koniunkturę, pozostaje na niskim poziomie.

„W większości obserwowanych kategorii ofert pracy notujemy wyraźne spadki. W niektórych z nich wakatów jest mniej niż przed epidemią koronawirusa, i co gorsze, pracodawcy ustawicznie tną ich liczbę. W styczniu były kategorie, w których liczba wakatów wzrosła, jednak na razie to jednorazowa zmiana. Sytuacja pomiędzy kategoriami różni się głównie skalą dotychczasowych spadków oraz tempem, z jakim z miesiąca na miesiąc ubywało wakatów” – napisano w komentarzu do badania.

Z raportu wynika, że najszybsze spadki utrzymują się w zawodach informatycznych. Z kolei znacznie łagodniejsze w przypadku pracowników wykonujących prace niewymagające zaawansowanych kwalifikacji.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Rynki pracy wcale nie mają się tak świetnie

Kategoria: VoxEU
W artykule dowodzimy, że najważniejszym czynnikiem dynamiki płac w USA są: stopa niezatrudnienia, czyli całkowity odsetek niezatrudnionych dorosłych (ang. non-employment rate) i stopy niepełnego zatrudnienia. Oba te czynniki mają silny ujemny wpływ na wzrost płac. Wynika stąd, że rezerwowa armia siły roboczej, która działa na wzrost płac jak hamulec, obejmuje nie tylko bezrobotnych, ale ujawnia się także wewnątrz firm.
Rynki pracy wcale nie mają się tak świetnie

Przyszłość rynku pracy – technologie a prekariat

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
O rynku pracy i jego przyszłości, o wpływie nowoczesnych technologii i prekariacie mówi dla „Obserwatora Finansowego” prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Przyszłość rynku pracy – technologie a prekariat

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
O sytuacji na rynku pracy w Polsce – zmianach i oczekiwaniach – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy