BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w kwietniu spadł o 1,2 pkt mdm

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu w Polsce spadł o 1,2 pkt do 92,5 pkt – wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Od dziewięciu miesięcy wskaźnik spada, co sugeruje możliwość spadku inflacji do 13 proc. w ciągu 3-6 miesięcy.

„Od dziewięciu miesięcy wskaźnik spada, co stwarza perspektywę obniżki inflacji w okolice 13 proc. w perspektywie najbliższych 3–6 miesięcy” – napisano w komentarzu do badania.

„Nawet gdyby taki scenariusz miał szanse zrealizować się, to w dalszym ciągu jest to bardzo wysoka inflacja, około dwukrotnie wyższa niż w naszym najbliższym otoczeniu. Jednak jej najgorszą cechą jest uporczywość, co oznacza, że uczestnicy rynku w pewnym sensie zaakceptowali ją i nauczyli się z nią żyć. Konsumenci racjonalizują swoje wydatki, zastępując droższe produkty ich tańszymi odpowiednikami i rezygnują z części zakupów, odkładając je na czas późniejszy” – dodano.

BIEC pisze, że jednocześnie pracownicy domagają się podwyżek rekompensujących im wzrost cen, a pracodawcy częściowo te postulaty realizują, podnosząc wynagrodzenia o nieco mniejsze kwoty od oczekiwań pracowników i jednocześnie część wzrostu kosztów rekompensują, podnosząc ceny producentów.

„To z pewnym opóźnieniem przenosi się na wskaźnik CPI. Obie grupy uczestników rynku, przedsiębiorcy i konsumenci powstrzymują się przed wydatkami o charakterze inwestycyjnym, których całkowite koszty stają się niemożliwe do oszacowania. Stąd spadek zainteresowania kredytem hipotecznym i bardzo niska skłonność do inwestowania wśród przedsiębiorców” – napisano.

Od września 2022 r. obniża się wskaźnik cen surowców publikowany przez IMF, choć spadki nie są już tak znaczne jak jesienią 2022 r., zaś ostatnie ograniczenia w wydobyciu ropy, zadeklarowane przez kraje OPEC mogą ponownie wpłynąć na wzrost cen tego surowca na światowych rynkach.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA