BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w IV spadł do 160,0 pkt

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w spadł mdm o 1,1 pkt. do 160,0 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

BIEC podaje, że to pierwszy poważniejszy spadek wskaźnika od sierpnia 2022 roku.

„Wiele wskazuje na to, że główny dotychczasowy motor wzrostu gospodarki, jakim była konsumpcja, uległ zatarciu, zaś pożądany z punktu widzenia rozwoju gospodarki wzrost inwestycji ciągle nie następuje” – napisano w komentarzu do badania.

„Przedsiębiorstwa sektora przetwórstwa przemysłowego jak na razie, nie wykazują zbytniego zainteresowania inwestycjami” – dodano.

BIEC podaje, że spośród ośmiu składowych WWK pięć uległo pogorszeniu w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jedna pozostała bez zmiany i jedna uległa poprawie.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Już od paru dekad widać kurczenie się udziału płac w PKB krajów wysokorozwiniętych. Na szybką poprawę sytuacji się nie zanosi, choć takie „przytłumione” płace utrwalają nierówności społeczne. Wiadomo jednak, gdzie tkwią przyczyny tego procesu.
Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Deficyt na rachunku obrotów bieżących – nie taki straszny jak go malują

Kategoria: Trendy gospodarcze
W sierpniu mieliśmy do czynienia z dużym deficytem na rachunku obrotów bieżących. Wpływ na to miały przede wszystkim silne wzrosty cen surowców energetycznych, co wpłynęło na wzrost importu, a także wysokie wyniki finansowe przedsiębiorstw. O ile deficyt znacznie nie wzrośnie, to nie obawiałbym się go – uważa Jacek Kocerka, zastępca dyrektora w Departamencie Statystyki NBP.
Deficyt na rachunku obrotów bieżących – nie taki straszny jak go malują