Chiny zakładają w 2023 r. wzrost gospodarczy na poziomie 5 proc.

Władze Chin wyznaczyły w niedzielę nieco niższy cel rocznego wzrostu gospodarczego w porównaniu z ubiegłorocznymi zamierzeniami. Według Pekinu wzrost chińskiej gospodarki w tym roku ma wynieść około pięciu procent – podał Reuters, powołując się na raport opublikowany na otwarciu dorocznej sesji chińskiego parlamentu.

Ustępujący premier Li Keqiang stwierdził, że konieczne jest nadanie priorytetu stabilności gospodarczej i wezwał do stworzenia w tym roku w miastach około 12 mln miejsc pracy, co oznacza wzrost wobec zeszłorocznego celu, który zakładał powstanie 11 mln nowych miejsc pracy.

Reuters przypomina, że w ubiegłym roku chińska gospodarka wzrosła zaledwie o 3 proc., co było jednym z najgorszych wyników w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Przyczyny takiego stanu rzeczy to przede wszystkim surowe restrykcje dot. koronawirusa, kryzys w sektorze nieruchomości, stłumienie prywatnej przedsiębiorczości i słabnący popyt na chiński eksport.

Cel pięciu procent wzrostu znajdował się na dolnej skali oczekiwań, gdyż jak zaznacza Reuters, źródła w Pekinie sugerowały, że wzrost PKB może zostać określony na poziomie sześciu proc.

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział wcześniej, że oficjalnym priorytetem w tym roku jest ożywienie gospodarcze oparte na wydatkach konsumpcyjnych, po zeszłorocznym spadku wzrostu PKB, który był drugim najsłabszym wynikiem od co najmniej lat 70.

Reuters pisze, że wraz z ustępującym premierem odejdzie wielu innych urzędników, którzy byli zwolennikami polityki gospodarczej zorientowanej na reformy. Ustąpią oni miejsca lojalistom skupionym wokół prezydenta Xi Jinpinga, który na ubiegłorocznym kongresie Komunistycznej Partii Chin zapewnił sobie trzecią kadencję.

Jest to pierwsze posiedzenie chińskiego parlamentu od czasu, gdy w grudniu, po ogólnokrajowych protestach, Chiny nagle zrezygnowały ze swojej polityki zero-COVID.

mma/ pel/


Artykuły powiązane

Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poprawiają się wyniki finansowe większości europejskich firm w Chinach, ale prowadzenie działalności gospodarczej stało się trudniejsze w mniej przewidywalnym i mniej stabilnym otoczeniu.
Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Niuanse chińskiego systemu finansowego

Kategoria: Analizy
W chińskim systemie finansowym banki są instrumentem realizacji celów gospodarczych rządu. Otwartym pozostaje pytanie, jak długo rola ta będzie utrzymana.
Niuanse chińskiego systemu finansowego

Ewolucja polityki kursowej Chin

Kategoria: Analizy
Chiny od dawna wykorzystywały politykę kursu walutowego jako instrument realizacji proeksportowej strategii wzrostu gospodarczego. Dążyły w ten sposób do poprawy konkurencyjności cenowej chińskiego eksportu, a w rezultacie do wzrostu PKB oraz znaczącej nadwyżki rachunku obrotów bieżących.
Ewolucja polityki kursowej Chin