EFL: Nastroje w sektorze MŚP pogorszyły się w II kw.

Nastroje wśród przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w II kwartale 2023 r. pogorszyły się – wynika z najnowszego Barometru EFL. Główny indeks barometru na II kwartał wyniósł 47,7 pkt i jest o 0,8 pkt niższy niż kwartał wcześniej.

„Odczyty +pod kreską+, czyli poniżej progu 50 pkt utrzymują się od końca 2021 roku. Eksperci EFL podkreślają, że nastroje w sektorze MŚP są słabe, ale stabilne. W tym kwartale szokują prognozy sprzedażowe, które jeszcze nigdy w historii badania (czyli od 2015 r.) nie były tak pesymistyczne. Niecały 1 proc. firm liczy na większe zamówienia w najbliższych miesiącach, a co czwarta obawia się ich spadku” – napisano.

Z badania wynika, że 1 proc. przedstawicieli MŚP spodziewa się lepszej płynności finansowej.

Dane barometru pokazują, że odsetek firm przewidujących wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne wzrósł z 18 proc. w I kwartale 2023 r. do 26 proc. w II kwartale 2023 r.

„Jest to trend, z którym mamy do czynienia już od początku pandemii. Przedmiotem finansowania zewnętrznego nie są bowiem planowane inwestycje, ale potrzeby związane z prowadzeniem bieżącej działalności. A te w wybranych branżach zwiększały się wraz z perspektywą dalszego trwania restrykcji związanych z pandemią, a obecnie w związku z wybuchem wojny w Ukrainie lub pogarszającą się sytuacją społeczno-gospodarczą w efekcie rosnącej inflacji i kolejnych podwyżek stóp procentowych” – napisano.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Cyfryzacja przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową, która stała się integralną częścią społeczeństwa oraz przetrwania europejskich i amerykańskich firm. Unia Europejska pozostaje jednak w tyle za Stanami Zjednoczonymi pod względem cyfryzacji przedsiębiorstw.
Cyfryzacja przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19

W Europie firm wolniej przybywa niż ubywa

Kategoria: Oko na gospodarkę
Wysoka inflacja pogarsza warunki prowadzenia biznesu w krajach UE. Z kwartału na kwartał maleje liczba firm otwierających działalność gospodarczą i przybywa upadających. W Polsce biznes na razie wychodzi obronną ręką. Maleje wprawdzie liczba rejestracji, ale mniej jest także upadłości.
W Europie firm wolniej przybywa niż ubywa

Metoda węgierska

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak pokazuje przykład Węgier, przeplatająca się odpowiedzialność za obszary polityki gospodarczej oraz rozdźwięk między działaniami banku centralnego a polityką gospodarczą rządu mogą prowadzić do nieoptymalnej realizacji głównego celu – trwałego i stabilnego wzrostu gospodarczego.
Metoda węgierska