Eurostat: Deficyt UE w handlu z Chinami obniżył się w ‘23

W 2023 r. deficyt UE w handlu z Chinami znacząco się obniżył – podaje Eurostat.

W 2023 r. deficyt w handlu towarami UE z Chinami wyniósł 291 mld euro i był o 106 mld euro niższy w porównaniu z 2022 r.

W latach 2013–2023 deficyt w handlu towarami UE z Chinami wahał się od 104 mld euro w 2013 r. do 397 mld euro w 2022 r., co było najwyższą wartością od dekady.

Eurostat podaje, że jeśli chodzi o najczęściej importowane produkty z Chin, na pierwszym miejscu znalazł się sprzęt telekomunikacyjny, choć jego wartość spadła z 63,1 mld euro w 2022 r. do 56,3 mld euro w 2023 r.

map/ ana/

 


Artykuły powiązane

Mit o szczytowej globalizacji: Część 2 – Dlaczego wskaźnik handlu towarami spadł?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niniejszy artykuł przedstawia dowody na to, że spadek wskaźnika handlu towarami do PKB można wyjaśnić w bardziej przyziemny sposób, mający znacznie mniej wstrząsające światem implikacje dla handlu światowego. Około 60 proc. spadku jest efektem obniżenia się wskaźnika paliw i towarów przemysłu wydobywczego, co dobrze koreluje z ogromnym spadkiem cen surowców od około 2010 roku. Reszta to efekt spadku wskaźnika towarów przemysłowych do PKB.
Mit o szczytowej globalizacji: Część 2 – Dlaczego wskaźnik handlu towarami spadł?

Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kategoria: Analizy
Mikołaj Kopernik, znany przede wszystkim jako wybitny astronom, w historii zapisał się również jako ekonomista i jeden z pierwszych orędowników nowoczesnej polityki pieniężnej.
Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych