GUS: W ’22 nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw +5,9 proc. rdr

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w 2022 roku wzrosły o 5,9 proc. rdr i wyniosły 197,4 mld zł – podał GUS.

GUS podał, że nakłady na budynki i budowle zwiększyły się o 6,4 proc., nakłady na zakupy wzrosły o 5,8 proc., w tym na środki transportu wzrosły o 9,9 proc., a na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia o 4,5 proc.

Z danych wynika, że wzrost nakładów notowano m.in. w górnictwie i wydobywaniu (o 28,4 proc., handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 28,1 proc.), przetwórstwie przemysłowym (o 26,2 proc.), obsłudze rynku nieruchomości (o 23,9 proc.), w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 16,4 proc.), administrowaniu i działalności wspierającej (o 13,3 proc.), informacji i komunikacji (o 9,2 proc.), w transporcie i gospodarce magazynowej (o 8,4 proc.).

Natomiast spadek nakładów wystąpił w budownictwie (o 9,0 proc.).

map/ ana/


Artykuły powiązane

Wody coraz mniej, ale lepiej można ją wykorzystać

Kategoria: Analizy
Zmiany klimatu powodują coraz dotkliwsze susze, które znacznie częściej dotykają także kraje rozwinięte. Świat dysponuje jednak lepszymi metodami ograniczania ich skutków poprzez efektywniejszą gospodarkę wodną, którą umożliwiają nowe technologie.
Wody coraz mniej, ale lepiej można ją wykorzystać

Zmiany klimatyczne zaostrzają globalny problem niedoboru wody

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niedostatek wody to jedna z największych bolączek nadchodzącego stulecia. Przy tym tempie zwiększania się liczby mieszkańców Ziemi problem ten będzie przybierał na sile. I to, że prawdopodobnie nie dotknie on Europejczyków bezpośrednio, nie oznacza, że nie odczujemy skutków kryzysu dostępu do wody.
Zmiany klimatyczne zaostrzają globalny problem niedoboru wody

Rządy nie zadzierają z właścicielami nieruchomości

Kategoria: Oko na gospodarkę
Od kupna, za posiadanie, od zbycia to tylko kilka z wielu form znanych od zarania dziejów podatków od nieruchomości. Ziemia i domy w świecie drożeją, ale ich opodatkowanie ma niewielkie znaczenie. Budżety państw spustoszyła pandemia, lecz finansowe obciążanie aktywów życia to dla rządów spore ryzyko.
Rządy nie zadzierają z właścicielami nieruchomości